Спеціальні потреби

Обама уникає серйозних заяв щодо ситуації на Близькому Сході


За майже два тижні військових дій Ізраїлю у секторі Гази новообраний президент США Барак Обама практично не зробив жодної серйозної заяви щодо ситуації на Близькому Сході. Стримана позиція Обами викликала хвилю критики з боку як ізраїльтян, так і палестинців. Обидві сторони закликають новообраного президента не чекати на інавгурацію 20 січня, щоби відтак зробити заяву про ситуацію в регіоні. Між тим експерти з питань Близького Сходу позитивно оцінюють підхід Обами і закликають нову адміністрацію негайно відновити дипломатичні зусилля після приходу до влади.

Позиція Обами у питанні Близького Сходу, як зрештою й в інших питаннях закордонної політики дуже чітка – в країні, твердить він, не може бути одночасно двох президентів:

«Я буду й далі наполягати, що у питанні закордонної політики дуже важливо дотримуватися принципу одного президента, адже тривають переговори про припинення вогню, і не можна, щоби з Вашингтона лунали два голоси, коли на карту поставлено так багато».

Палестинців не влаштовує така відповідь, адже, кажуть вони, Обама не чекав на інавгурацію 20 січня, щоби засудити теракти в Індії, у результаті яких загинуло 164 людини. У секторі ж Гази, за даними палестинських джерел, за понад тиждень військових дій загинуло більше 700 осіб. Міністр закордонних справ палестинської автономії Ріяд Аль-Малікі зазначив:

«Новообраний президент Обама відмовляється коментувати ситуацію в Газі, хоча він коментував терористичний напад у Мумбаї. Тож ми очікуємо від нього заяви і у цьому питанні якомога швидше».

Єврейська громада США також обурена мовчанням Обами. Громада закликає нового американського лідера негайно оприлюднити заяву на підтримку Ізраїлю, оскільки ракетний обстріл Гамасом ізраїльської території є нічим іншим як терором.

Між тим досвідчені американські експерти у питаннях Близького Сходу, серед яких і Шиблі Телгамі, позитивно оцінюють стриману позицію Обама щодо Близького Сходу:

«У президента не буде другої нагоди справити перше враження. Те, що він скаже негайно буде підхоплено і трактовано як майбутній політичний курс».

Завдання нової адміністрації – уникнути помилок попередніх двох адміністрацій США, – вважає Мартін Індик, колишній посол США в Ізраїлі і автор книги на тему ізраїльсько-палестинського конфлікту. Після 16 років невдалих спроб врегулювати ізраїльсько-палестинський конфлікт Америка втратила можливість промовляти з позиції сили, – говорить дипломат:

«Сполучені Штати втратили домінантну позицію, яка була у них в регіоні. Ми не можемо більше ставити далекоглядних завдань. Нам необхідно занизити очікування наших досягнень у регіоні».

На думку експертів, перша заява Обами, як президента США, повинна стосуватися майбутнього всього Близького Сходу, а не теперішньої ситуації у Газі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG