Спеціальні потреби

Якими будуть відносини США та Росії після інавгурації Обами


Стосунки між Сполученими Штатами і Росією останнім часом досить напружені особливо щодо таких питань як розширення НАТО, намір Вашингтону розгорнути систему протиракетної оборони у Центральній Європі і напад Росії на Грузію в серпні цього року. Новообраний президент США Барак Обама муситиме зайнятись цими питаннями після того, як через кілька тижнів перебере владу.

Одразу після президентських виборів у США лідер Росії Дмитро Медведєв надіслав Бараку Обамі формальну вітальну телеграму з перемогою. Втім у свому посланні до Федеральних зборів того ж дня російський президент не лише не загадав про перемогу Обами, а і погрозив розгорнути ракети неподалік кордонів з Польщею і Литвою у відповідь на плани Вашингтона встановити систему протиракетної оборони. Втім Сполучені Штати наполягають, що система покликана захищати Європу від можливих ракетних ударів Ірану, а не Росії.

Згодом російські військові кораблі взяли участь у спільних навчаннях з Венесуелою, відвідали Кубу і пройшли через Панамський канал. Однак, не зважаючи на ці не прозорі натяки, Президент Медведєв схоже прагне зустрітися з майбутнім президентом США:

«На мій погляд, найважливіше те, щоб ця зустріч відбулась якнайшвидше. І в цьому ми розділяємо погляди з новообраним президент Обамою, що зустріч повинна відбутися без зволікань і без передумов».

Барак Обама приходить до влади у час, коли Сполучені Штати ведуть дві війни і переживають економічну кризу. Тож, на думку російського політолога Олександра Коновалова, стосунки з Росією навряд чи стануть пріоритетними для нової адміністрації США:

«Я вважаю, що пріоритети Обами виглядатимуть ось таким чином: економіка, економіка і ще раз економіка; Ірак, Ірак, і знову Ірак. Афганістан, Афганістан і знову Афганістан. І тільки після цього він матиме час взятися за Росію».

На початку грудня Барак Обама пообіцяв, що його адміністрація співпрацюватиме з Росією у таких галузях як боротьба з розповсюдженням ядерної зброї та тероризмом. Однак Америка повинна дати Росії чітко зрозуміти, що її не слід залякувати Грузію та інших сусідів, підкреслив Обама.

Заступник директора Інституту Канада-США Віктор Кременюк вважає, що не зважаючи на розбіжності, Росія і Сполучені Штати можуть співпрацювати у багатьох питаннях:

«Йдеться не лише про фінансові проблеми і питання нерозповсюдження ядерної зброї, а про проблеми кліматичних змін, енергетичної безпеки і багато інших складних питань, які ми повинні розглядати разом».

Хоча кремлівські лідери не висловлювали захоплення від перемоги Барака Обами, вони очікують, що їх одними з перших запросять зустрітися з Бараком Обамою, відразу після інавгурації нового президента США.

XS
SM
MD
LG