Спеціальні потреби

Поліція Індії ідентифікувала вбитих у Мумбаї терористів


Поліція в Індії заявила, що їй вдалося встановити ідентичність дев’ятьох імовірних ісламських терористів, яких було вбито під час триденних атак у Мумбаї. Тим часом експерти з питань боротьби з тероризмом вивчають ці атаки, щоб встановити, яку науку можна винести з цього на майбутнє.

Група терористів, яка напала на Мумбаї, була озброєна не лише вогнепальною зброєю і гранатами, але мала при собі мобільні телефони, техніку глобальної системи позиціювання (GPS) та іншу високотехнологічну апаратуру. Експерти висловлюють стурбованість, що атаки в Мумбаї можуть стати початком небезпечної тенденції. Представник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Дейвид Геймен зазначає:

«Висадка на пляжі, використання глобальної системи позиціювання, супутникових карт та мобільних телефонів – на мій погляд свідчить, що це була більш складна операція, ніж теракти 11-го вересня, коли нападники використовували програми контролю за польотами і ножі».

Експерти кажуть, що міжнародна громадськість мусить усвідомлювати, що якщо терористи використовують дедалі складнішу технологію, вони можуть одного дня здійснювати напади, використовуючи радіоактивний матеріал чи біологічну зброю.

Експерт у ділянці нерозповсюдження ядерної зброї Ленард Спектор заявив, що жорстокість, яку виявили нападники у Мумбаї викликає занепокоєння з приводу ядерних амбіцій Ірану. Якщо Іран розробить ядерну зброю, каже Спектор, є небезпека, що ядерний матеріал попаде в руки терористів:

«Ситуація така – ядерна зброя існує, але не завжди ясно, хто здійснює постійний контроль над нею, хто відповідає за кожний етап її виробництва, за зберігання високозбагаченого ядерного матеріалу під час процесу виробництва зброї. Для зовнішнього світу це все незрозуміло».

На думку експертів, влада має бути краще підготовленою до нових загроз. Індія, наприклад, мала розроблені спеціальні плани у випадку ядерної чи біологічної атаки. Але у випадку в Мумбаї, каже Геймен, органи безпеки виявилися абсолютно не готовими:

«На перший погляд, здавалося, що було зроблено багато ефективних кроків. Однак ми побачили наскільки неготовими вони були до таких нападів. У них є менше ніж сто кораблів для охорони узбережжя, яке таке ж за протяжністю як і узбережжя Сполучених Штатів».

Терористичний напад у Мумбаї мусять послужити уроком правоохоронним органам у всьому світі – каже дорадник Державного департаменту США Сет Бейлі:

«Не мати постійного загону особливого призначення в найбільшому місті країни, фінансовій столиці – Мумбаї? Я думаю, що розглядаючи те, що сталось ретроспективно, кожен може усвідомити, що це була помилка. Я певен, що це помилка, яка не повториться».

Аналітики кажуть, що напад у Мумбаї доводить – навіть якщо неможливо цілком ліквідувати тероризм, краща підготовка може обмежити шкоду, заподіяну терористами і зірвати їхні плани.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG