Спеціальні потреби

Україна неоднозначно сприйняла ініціативу Євросоюзу


У Києві із стриманим оптимізмом відреагували на ініціативу Європейського Союзу «Східне партнерство», яку напередодні оприлюднили у Брюсселі. Нова політика пропонує більш тісніші стосунки між ЄС, Україною та іншими державами колишнього Радянського Союзу, зокрема й в економічній та політичній сфері. Однак у Києві занепокоєні – чи не перекреслить ця політика перспективи України у майбутньому стати членом Євросоюзу?

Україна зацікавилася «Східним партнерством» – саме таке обережне формулювання вжив МЗС, реагуючи на останню ініціативу ЄС. Напередодні європейці оприлюднили нову концепцію стосунків із шістьма колишніми радянськими республіками – трьома закавказькими, Білоруссю, Молдовою і Україною. Про них напередодні розповів голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу:

«Ми хочемо досить чітко показити цим країнам, що хочемо допомогти вам долати політичні та економічні труднощі, які у вас є. Ми підтримуємо ваше прагнення до тісніших стосунків із ЄС. Східне партнерство це також шлях до угод про асоціацію для тих країн, які хочуть ще ближчих відносин із Євросоюзом».

На практиці це може означати запровадження режиму вільної торгівлі, збільшення допомоги на реформування та у перспективі – послаблення а згодом і скасування візового режиму для східних сусідів. Важливою може виявитися і підтримка спільних проектів в енергетичній сфері. Однак поки що майже немає конкретики і часових рамок.

Тому в українському МЗС мають застереження – кажуть, по-перше амбітні рамки «Східного партнерства» потребують адекватних джерел фінансування. Побоюються у Києві, щоб нова політика не поставила хрест на прагненні України в майбутньому стати членом ЄС. Нині єврокомісар із зовнішніх питань Беніта Фереро Вальднер чіткої відповіді на це не дала:

«Ми вже показали Україні, що готові зробити більше, якщо так же чинитимуть і українці. Ми визнаємо європейські прагнення України. Але водночас ми говоримо, що настав час підтягуватися до стандартів Євросоюзу, проводити реформи. Майбутнє, звичайно, непередбачуване. Але нині політика сусідства і східне партнерство не означають членства».

Українські урядовці і раніше неодноразово висловлювали невдоволення так званою політикою сусідства, запропонованою ЄС у стосунках із Києвом. Однак нові ініціативи також не стали знаком для України, що у майбутньому вона може стати членом Євросоюзу.

XS
SM
MD
LG