Спеціальні потреби

НАТО готується оцінити готовність України до ПДЧ


Цього тижня Північноатлантичний Альянс має дати перші оцінки готовності України перейти на вищий етап співпраці – Плану дій із набуття членства. Напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в брюссельській штаб-квартирі натякнули, досягти єдності в українському питанні організації не вдалося. Відтак, рішення, очевидно, носитимуть більш декларативний характер.

Україна сьогодні не готова до членства в Альянсі, проте НАТО і надалі допомагатиме їй, як і Грузії, проводити реформи, що наближали б ці дві країни до вступу в Північноатлантичний блоку. Саме таку ідею висловив напередодні відкриття зустрічі міністрів закордонних справ держав-членів Альянсу його речник Джеймс Аппатурай. І розяснив, про що саме говоритимуть із українцями.

Ще донедавна українська влада сподівалася отримати під час цієї зустрічі запрошення приєднатися до виконання ПДЧ. Принаймні саме такі надії висловлювалися відразу після Бухарестського саміту Альянсу. Однак згодом декілька впливових членів Блоку, серез яких називають Францію і Німеччину дали зрозуміти – Україні рано говорити про ПДЧ. Лідери цих країн офіційно пояснювали причини відмови неготовністю Києва і Тбілісі до нового рівня стосунків із Альянсом. Неофіційно давали зрозуміти – не хочуть дратувати цим рішенням Кремль. Там не приховують свою незацікавленість у подальшому зближенні України із НАТО.

З огляду на це Британія запропонувала взагалі відмовитися від ПДЧ для України і Грузії. І відразу запропонувати їм членство, як тільки кожна із країн виконає критерії організації. Цю пропозицію, яку підтримали і Сполучені Штати, активно обговорювали весь минулий тиждень. Однак виглядає, що навіть у самій штаб-квартирі Альянсу досі не визначилися – чи обов’язковим є етап ПДЧ перед наданням повного членства, – пояснює Аппатурай:

«До 1999 року не було такого поняття як ПДЧ. І країни, які приєдналися до Альянсу до цього часу не виконували Плану дій. Але на досвіді цих трьох країн і була розроблена процедура ПДЧ. І з того часу приєднання до НАТО відбувалося через виконання Плану».

Однак, чи є ПДЧ обов’язковим, чи цей етап дійсно можна пропустити – питання подальших дискусій в самому Альянсі. Позиція Сполучених Штатів і Британії, як виглядає, поки не одержала підтримки в Берліні і Парижі.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG