Спеціальні потреби

Україна і Росія сперечаються про суму боргу за газ


Україна і Росія сперечаються про газові борги. Москва погрожує примусово стягнути багатомільярдну суму за спожите паливо. У Києві визнають заборгованість, проте не погоджуються із озвученими претензіями.

Майже 2,5 мільярди доларів – стільки, на думку росіян заборгували українці за спожитий газ. Цю цифру сьогодні озвучив керівник «Газпрому» Олексій Міллер під час зустрічі із Президентом РФ Дмитром Медведєвим. І додав – останнім часом борг Києва не зменшується, а навпки росте. Попри те, що Юлія Тимошенко обіцяла російському керівництву поступово розрахуватися, суму боргу «Газпром» вважає астрономічною. Медведєв дав вказівку діяти з українцям суворіше і негайно повернути борги.

У державній компанії «Нафтогаз України» визнають, що за спожитий газ ще не розрахувалися. Проте називають іншу – вдвічі меншу суму. Вона, за даними української сторони складає 1,2 мільярди доларів. До того ж борг не перед «Газпромом», а перед посередницькою компанією «РосУкрЕнерго».

Невирішеність ситуації із боргами ставить під загрозу укладення нових угод на наступні роки. «Газпром» і «Нафтогаз» вже майже погодили тексти договорів, але не можуть підписати їх через існування боргу. Адже його погашення було частиною домовленостей, які передбачають перехід із 2011-го року на світові ціни на газ. Україна розраховуватиметься за тією ж формулою, що й для європейських споживачів. До того часу ціни підвищуватимуть поетапно. Ці угоди, де була б зафіксована ціна на газ на наступний рік, обіцяли підписати до кінця листопада. Проте, очевидно, «Газпром» вирішить дочекатися оплати.

У пресі вже заговорили про ймовірність повторення ситуації 2005-го року. Тоді посеред зими «Газпром» відключив газопостачаня Україні. Та, в свою чергу, скоротила транзит газу європейським споживачам. Хоча деякі оглядачі не виключають – за нинішніми погрозами «Газпрому» стоять й інші мотиви – а саме налякати німецьких інвесторів газопроводу «Північний потік», що має пройти дном Балтійського моря. На фоні подешевшання енергоносіїв, його споруджння стає менш економічно привабливим. Ненадійність поставок через Україну, мовляв, має переконати німців не виходити із проекту.

Тим часом у багатьох містах України енергетики почали відключати газ у неплатників. Лише з початку місяця підприємства заборгували «Нафтогазу» 400 мільйонів гривень. Не поспішає розраховуватися і населення. У декількох містах скорочено газопостачання теплокомуненерго. На двох київських ТЕЦ сталися аварійні відключення через зниження тиску газу. Гаряча вода і тепло зникли у п’яти тисячах житлових будинків. З грудня НАК обіцяє ще жорсткіше карати неплатників.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG