Спеціальні потреби

Вперше розшифровано геном жінки хворої на лейкемію


Американським вченим вдалось зробити важливий крок у напрямку розкриття таємниць ракових захворювань. Науковці з університету Джорджа Вашингтона вперше розшифрували геном жінки, яка страждала на лейкемію. Порівнюючи її ракові і нормальні клітини, вони виявили мутантні гени, які призвели до розвитку хвороби. Медики сподіваються, що розшифрування генкодів інших ракових захворювань не тільки допоможе у створенні нових ліків, але сприятиме ефективнішому використанню вже існуючих препаратів.

Ніхто поки що так і не знає, що змушує здорові клітини тіла неконтрольовано рости, спричинюючи хвороби. Однак дослідник університету Джорджа Вашингтона Ричард Вилсон каже, що йому з колегам вдалось зробити важливий крок на шляху розкриття цієї таємниці:

«Вперше нам вдалося здобути повний генний комплект онкопацієнта, і це є ключем, тому що це допоможе нам зрозуміти, де саме криються проблеми».

Використовуючи клітини жінки-донора, яка померла від лейкемії, дослідники порівняли її гени, усі 20 тисяч, і виявили 10 генетичних мутацій у ракових клітинах.

Один з нововиявлених дефектних генів блокує хіміотерапію, не даючи лікам знищити ракові клітини. Чотири інші відключають запобіжну клітинну систему, яка не допускає до перетворення здорової клітини у ракову. Якщо в цих генах стається мутація, то є ризик, що рак почне неконтрольовано рости.

Це лише перший крок. Вчені почали працювати над встановленням усіх генетичних збоїв, які можуть викликати рак легенів, мозку, кісток, в надії, що одного дня шляхом звичайного аналізу крові можна буде розкрити генетичну карту кожного пацієнта. Дослідник Вилсон каже:

«Це допоможе вирішити, який пацієнт отримуватиме те чи інше лікування. У кого найвірогідніше рак повернеться. Це надзвичайно корисне відкриття».

Між тим донедавна вважалось, що вживання вітамінів групи В запобігає онкозахворюванням у жінок. В-6 підтримує імунну систему, В-12 – мозок і нервову систему. Ще один вітамін з групи В – фолієва кислота – рекомендується вагітним жінкам для уникнення вроджених дефектів плоду. Але чи ці вітаміни допомагають запобігти раку? Пошуком відповіді на це питання зайнялись головний лікар-дослідник однієї з бостонських лікарень Шумін Джонґ, лікар Джоен Менсон та їх колеги.

На протязі семи років вони обстежували понад п’ять тисяч жінок віком від 40 років, які приймали великі дози цих вітамінів. Великим розчаруванням для лікарів було дослідження не дало доказів зменшення ризику захворювань на рак. Лікар Джоен Менсон зазначає:

«Відсутність доказів про запобігання цих вітамінів раковим захворюванням стала несподіванкою, оскільки деякі попередні дослідження давали підстави вважати, що принаймні деяким захистом служить харчування, яке включає фолієву кислоту і вітаміни В».

Тому пошук шляхів зменшення ризику ракових захворювань триває.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG