Спеціальні потреби

Шлях Києва в НАТО блокують настрої населенняЩе на початку цього року експерти сподівались, що 2008 рік стане роком приєднання України до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Але квітневий саміт у Бухаресті показав що деякі європейські країни, на відміну від США, не готові бачити Україну серед країн, які найближчим часом можуть стати членами альянсу. Одна з головних причин - антинатівські настрої населення в Україні.

Граффіті в Києві та інших українських містах віддзеркалює результати опитування громадської думки, згідно з якими переважна більшість українців виступає проти членства України в НАТО. Опозиція навіть до першого кроку в цьому напрямку – ПДЧ -- особливо сильна в південній і східній частинах країни, де більшість складають етнічні росіяни і де сильно відчутні про-російські настрої.

Одним з таких осередків - місто Севастополь. Його заснувала наприкінці 18-го століття російська цариця Катерина Друга. Вона є героїнею для росіян, які становлять понад 70 відсотків населення міста, і які виступають рішуче проти розширення НАТО на схід. Геннадій Басов -- член міської ради Севастополя і лідер місцевої організації партії «Російський блок не бачить смислу в приєднанні України до НАТО.

«Якщо це оборонний альянс, то від чого нам оборонятися? Якщо це агресивний блок, який висилає свої війська воювати в Ірак, Афганістан або Пакистан, то це вже інша справа. Проте, в будь-якому разі для народу України немає сенсу вступати до цього блоку.

У квітні НАТО відмовило Україні в участі в ПДЧ -- програмі, що має на меті підготувати потенційних кандидатів до членства. НАТО вимагає, що будь-яка країна-кандидата відповідала певним військовим і демократичним стандартам, втім навіть при виконанні цих умов членства не гарантує.

Бельгієць Мішель Дюрей, який очолює представництво НАТО в Україні, каже, що альянс вже одинадцять років має свій Інформаційний центр у Києві, завдання якого - роз’яснювати стандарти та переваги членства.

«Це не тільки танки проти танків, але і питання природного середовища, а також суспільної нестабільності, і кібер-безпеки. Поняття безпеки охоплює багато аспектів», - каже він.

Москва рішуче виступає проти розширення НАТО на схід. У лютому тогочасний президент Росії Володимир Путін погрожував націлити російські ядерні ракети на Україну, якщо там будуть розгорнені ракети НАТО.

Тим часом у Севастополі директор незалежного аналітичного центру «Номос» Сергій Кулик каже, що територіальний простір України, її геостратегічне положення і економічний потенціал не дозволять її залишитися нейтральною.

«На жаль, наші політики і лідери проголосили багатовекторну політику, але ж сидіти на кількох стільцях одночасно важко. Нам потрібно буде визначитися – чи йдемо ми в Європу або в Єдиний економічний простір і орієнтуємося на Росію».

Аналітики кажуть, що Росія буде натискати на Україну з приводу членства в НАТО лише до тієї міри, до якої їй це дозволять самі українці.

XS
SM
MD
LG