Спеціальні потреби

Європарламент: Голодомор був злочином проти людства


Європарламент визнав Голодомор злочином проти людства і закликав відкрити архіви, щоб дослідити організацію штучного голоду.

Таке визначення містить резолюція, за яку сьогодні проголосував Європейський парламент. Документ, прийнятий на засіданні в Страсбурзі, засуджує Голодомор як злочин проти людства, висловлює співчуття українському народу, який пережив цю трагедію, та віддає данину шани померлим від штучного голоду. Резолюція містить також заклик до країн колишнього Радянського Союзу відкрити архіви про Голодомор, щоб вчені могли дослідити, як він був організований.

У резолюції Європарламенту, однак, немає згадки про геноцид – а саме на визнанні Голодомору геноцидом наполягала Україна. Відтак новину зі Страсбурга українські ЗМІ подали по-різному. В той час як одні видання наголошують: «Європарламент визнав Голодомор», інші підкреслюють: «Європарламент не визнав Голодомор геноцидом».

Поразка чи перемога? На думку директора Музею совєтської окупації Романа Круцика, це однозначно перемога:

«Бо у перелік злочинів проти людства входить і злочин геноциду. Згідно з Конвенцією 48-69 року про незастосування терміну давності до злочинів проти людства, і там іде перелік злочинів проти людства, і в той перелік входить і злочин геноциду. Це те саме, тільки трошки інше формулювання».

З Круциком згоден інший експерт, Олександр Палій з Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС:

«Мені здається, що таке визнання Голодомору достатньо сприятливе для України і для тих політичних та історичних цілей, які ставить Україна щодо відродження пам`яті. Тобто визнається навмисний характер Голодомору. Це фактично перша стадія визнання Голодомору як геноциду. Оскільки це визнано злочином проти людства, надзвичайно тяжким злочином, то це означає, що цей злочин був вчинений свідомо. І якщо злочин проти людства по знищенню населення був вчинений свідомо, то це, фактично, і є геноцидом».

Таке розуміння Голодомору у світі зростає, -- кажуть експерти. Вони нагадують про недавню резолюцію ОБСЄ, де мовиться про Голодомор як наслідок «спланованих дій», а також про останню резолюцію Палати представників Конгресу США, де Голодомор прямо названий геноцидом. На сьогоднішній день понад 20 країн уже визнали Голодомор геноцидом проти українського народу. Сподіватися на таке визнання з боку Організації Об`єднаних Націй найближчим часом не випадає, -- зазначають експерти, -- через присутність в ООН Росії та орієнтованих на неї країн. А проте коли кількість держав, що визнають український геноцид, з двох десятків збільшиться, приміром, до п`яти десятків, міжнародне визнання можна буде вважати доконаним фактом, -- каже Олександр Палій:

«Тобто всі актуальні для України держави, які перебувають в таких організаціях, як ЄС і НАТО, зроблять свій вибір і дадуть свою оцінку. Власне кажучи, розраховувати на визнання країн, які зав`язані на політичні відносини з Росією чи з Китаєм, буде не надто реалістично найближчим часом. Але я певен, що й до них дійде з часом розуміння злочинності того, що відбулося в Україні 75 років тому», -- зазначив Палій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG