Спеціальні потреби

Тимошенко ставить проведення виборів під сумнів


Чи відбудуться в Україні дострокові вибори? «Ні», -- заявляє прем`єр-міністр Юлія Тимошенко. «Варіанти можливі», – кажуть експерти.

Про те, що дострокових виборів не буде, впевнено заявляє Юлія Тимошенко, закликаючи президента не розхитувати український човен поміж хвиль глобальної фінансової кризи. На прес-конференції у вівторок прем`єрка уточнила: їй ідеться не про те, щоб перенести перевибори на пізніший термін, а про те, щоб скасувати їх взагалі:

«Я зараз не обговорюю варіанти, як потрібно цю дурницю, якою є дострокові вибори, зробити. Я зараз говорю про те, що заради України, заради правильної поведінки як реакції на світову фінансову кризу потрібно взагалі прибрати ці дострокові вибори».

Чи блефує Тимошенко, чи справді почувається на силі відвернути неминуче? На думку частини експертів, перенесення виборів з 7 грудня на пізніший час можливе, їх скасування – ні. Малоймовірно, – каже директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. За його словами, заперечення Юлією Тимошенко виборів – це просто такий спосіб вести виборчу кампанію:

«Мені здається, що тут ідеться навіть не стільки про спробу скасувати вибори, скільки почати виборчу кампанію заперечення самих виборів. І це є, можливо, непогана тактика і стратегія, зважаючи на те, що українцям набридли вибори і вони їх не хочуть. Але тут існує один важливий нюанс, про який, мені здається, в БЮТі недовраховують. А саме те, що говорячи, що ці вибори не потрібні, що вони не відповідають інтересам країни, тим самим БЮТ стимулює неучасть власних виборців у цих виборах. Іншими словами, говорячи про непотрібність цих виборів, БЮТ ризикує занизити явку своїх виборців».

Натомість інша частина експертів вважає, що заява Юлії Тимошенко – «виборів не буде» – не такий уже й блеф. Без домовленостей вибори навряд чи відбудуться, стверджує президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов. Експерт радить пригадати, як розвивалася ситуація з достроковими виборами в 2007 році. Тоді однобічні дії президента, навіть за підтримки двох фракцій – НУНС і БЮТ – не дали змогу реалізувати сценарій позачергових виборів. Вибори стали можливими тільки тоді, коли вдалося домовитися з Януковичем, що очолював уряд, і Морозом, що керував Радою, каже експерт:

«Я думаю, що ситуація дещо повторює той сценарій. Я думаю, якщо не буде домовленостей між президентом і Тимошенко, президентом і урядом, навряд чи вдасться реалізувати сценарій позачергових виборів. Ну принаймні першим на заваді стає неможливість легального фінансування виборчого кампанії з державного бюджету... Оскільки сьогодні засідав Кабінет Міністрів, і він відмовився виконувати рішення Ради національної безпеки і оборони, оскільки на думку урядовців, воно суперечить чинному законодавству Україну, зокрема закону про вибори, де чітко сказано, що потрібно саме фінансування через внесення змін до Держбюджету... А тут патова ситуація, тому що за версією секретаріату Верховна Рада начебто не працює і не може приймати закони... В минулому році президент призупиняв дію Указу, щоб були внесені зміни до законодавства про вибори і до Держбюджету. Тобто це теж питання домовленостей... І якщо говорити в сухому залишку, то на мою думку, дійсно, без домовленостей вибори навряд чи відбудуться. А можливо, ці домовленості будуть полягати в тому, що взагалі виборів не буде. І наскільки я знаю, такі варіанти сценарію полягають у пропозиціях від БЮТ для глави держави».

Як додає Жданов, такою пропозицією може бути, зокрема, гарантія від прем`єрки про не висування її кандидатури на майбутніх президентських виборах.

А тим часом, як заявив сьогодні голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, «виборів уникнути неможливо». Спікер назвав скасування президентом указу «фантастикою». При цьому, однак, Яценюк не виключив можливість перенесення виборів на пізніший термін.

XS
SM
MD
LG