Спеціальні потреби

Чи продовжать Україна і Росія Договір про дружбу?


Відносини України з Росією ще більше погіршились після того, як Київ підтримав Грузію у питанні російсько-грузинського конфлікту. Наступного року вигасає чинність Договору про дружбу, співробітництво і партнерство, який Україна і Росія ратифікували у квітні 1999-го року. Цей договір буде автоматично продовжено, хіба що одна з його сторін відмовиться від цього за шість місяців до закінчення його терміну. Цей термін завершується першого жовтня. Хоч спостерігачі висловлюють переконання, що чиннiсть договору буде продовжено, політики, експерти і військові представники обох сторін його ретельно переглядають.

Договір про дружбу пiддавався випробуванням останніми місяцями. З одного боку були протести Москви з приводу реверансiв України в сторону НАТО. З другого – Київ звинувачував Росію в намаганні дестабілізувати ситуацію в Криму видачею паспортів його мешканцям.

Виступаючи в Москві на конференції, колишній головнокомандувач Чорноморського флоту Росії адмірал Ігор Касатонов зазначив, що Договір про дружбу гарантує недоторканість кордонів України. При тому він висловив занепокоєння з приводу того, що нове покоління українських солдатів, пройшовши навчання у військових і юридичних питаннях і вiльно користуючись українською мовою, почувається комфортно в колах НАТО. Касатонов додав, що Україна є для Росії незамінним партнером, який розташований на геостратегічному перехресті важливих економічних і транспортних інтересів Росії. З цієї причини – заявив Касатонов – Росія мусить вести боротьбу за Україну.

Адмiрал Касатонов сказав, що Росія мусить боротися конкретними методами, перш за все використовуючи російські установи, які мають будь-яке відношення до питання України. За його словами Росії необхідно дотримуватись стійкої позиції і не поступатися ні на міліметр, коли йдеться про її інтереси.

Касатонов додав, що дальша присутність Російського чорноморського флоту в Севастополі залежить від Договору про дружбу, чинність якого він рекомендує продовжити.

Багато учасників конференції висловили стурбованість тим, що, мовляв, українська мова поволі витискає російську мову в українському суспільстві. Проте член російської Думи Костянтин Затулін заявив недавно, що використання російської мови поширюється в Україні і що в перспективi їй ніщо не загрожує.

Російський православний священик Георгій Рябих нагадав про поширення враження, що Україна сприяє своїй мові, культурі та історії за рахунок російських цiнностей. Звинувачуючи українських політиків у втручанні в церковні справи, він закликав російську державу допомогти розвинути, як він це назвав, єдину православну цивілізацію в Росії, Україні та інших країнах. Затулін відкинув цей заклик як порушення принципу відмежування церкви від держави. Крім спільних релігійних зв’язків отець Георгій Рябих заявив, що добробут сучасної Росії залежить від її дальших зв’язків з історією Київської Русі.

Отець Георгiй додав, що інтереси Росії до України чи Білорусі не мають ніякого відношення до будь-яких імперських амбiцiй, чи бажання не втратити величезні території, які мають велику сільськогосподарську, геостратегічну, геополітичну та економічну вартість. Справжня причина – заявив він – це необхідність зберегти цивілізаційну єдність України з Росією, щоби національна свідомість російського народу далі спрямовувалась у здоровому напрямку.

Народний депутат Верховної Ради України Дмитро Табачник вказав на результати недавніх опитувань громадської думки, згідно з якими українці засуджують російські дії під час російсько-грузинського конфлікту минулого місяця.

За словами Табачника, опитування доводять, що після цього конфлікту кожний четвертий мешканець Києва має більш негативну думку щодо Росії, а лише кожний десятий має більш позитивну думку. Український законодавець також висловив погляд, що непродовження чинності Договору про дружбу послабить позицію українських інтелектуалів і політиків, які віддають перевагу нейтралітету України у питанні НАТО.

Міністерство закордонних справ Росії недавно видало заяву в якій говориться, що бажання України вступити в НАТО порушує дух двостороннього Договору про дружбу і шкодить інтересам Росії. У свою чергу Міністерство закордонних справ України відповіло, що Москва може сприяти позитивному розвитку українсько-російських стосунків, якщо вона усвідомить, що рух України в напрямку членства в Європейському Союзi і НАТО – безповоротний.

XS
SM
MD
LG