Спеціальні потреби

Андрій Ілларіонов: Кризи на фондовому ринку США не існує
Причини та наслідки економічної кризи у США прокоментував колишній економічний радник Президента Росії Володимира Путіна та колишній представник Росії у Великій вісімці Андрій Ілларіонов. Експерт вашингтонського Інституту Катона та директор Інституту економічного аналізу у Москві Ілларіонов заперечив саме існування кризи на фондовому ринку США:

«З початку цього року американський ринок знизився на 13-14%, що не є смертельним. Це – певні коливання фондового ринку, які відбуваються регулярно. Але якщо порівняти падіння американського фондового ринку на 4% за останні 45 днів із падінням російського фондового ринку за той же період більше ніж на 50% то останній, звичайно, переживає кризу».

Серед причин кризових явищ в американській економіці, насамперед на ринку іпотечного кредитування, Андрій Ілларіонов назвав дві основні:

«Перша пов’язана з тим, що зміни у регулюванні призвели до того, що кредити надавали, серед іншого, особам сумнівної фінансової стійкості».

Друга причина – це саме існування гігантів іпотечного кредитування «Фенні Мей» та «Фредді Мак», які були створені ще за часів Великої депресії. За своєю структурою вони є приватними корпораціями із державною підтримкою. Ілларіонов порівняв їх з такими компаніями як «Газпром» чи «Нафтогаз-Україна»:

«Такий проміжний стан і робить подібні організації – не важливо у Сполучених Штатах Америки чи в інших країнах – предметом безвідповідальної поведінки. Ризикувати вони можуть як приватні компанії, але ризикують вони не власними активами, не своїм положенням, не позиченими коштами кредиторів, а по суті публічними зобов’язаннями. Тому питання було не в тому, чи рухне ця система, а коли вона рухне?»

План порятунку американської економіки, запропонований Адміністрацією Буша, на думку експерта, може тільки поглибити існуючу проблему:

«Методи, які зараз демонструє американська влада, – це методи, які не зменшують державного втручання в ринкову економіку, а збільшують його».

Водночас цей план може призвести до зміни американської моделі економіки:

«Кроки, які ми зараз обговорюємо, переводять бастіон англосаксонського капіталізму практично в обійми континентальних держав, таких як Франція, Німеччина, Італія, що в принципі потенційно веде до радикальних змін самої моделі».

Експерт вважає, що особливо небезпечним можуть стати методи, запропоновані відносно приватної страхової компанії АІҐ:

«Насправді це дійсно націоналізація значної частини фінансового сектора. А фінансовий сектор є одним із найважливіших, якщо не найважливішим сектором американської економіки».

До того ж значно зросте державний борг США. За оцінками експерта, він становитиме приблизно п’ять трильйонів доларів:

«Від країни із відносно низьким рівнем зовнішньої заборгованості, якою США були зовсім нещодавно, Сполучені Штати переходять до групи розвинутих країн із найбільшою заборгованістю – таких як Італія та Японія».

Втім, Ілларіонов зазначає, що за відповідальної фіскальної політики майбутніх адміністрацій негативних наслідків високої заборгованості у довготерміновій перспективі можливо уникнути:

«Після війни за незалежність, після громадянської війни, після Першої світової війни, після Другої світової війни борги зростали дуже суттєво, але потім відповідальна фіскальна політика цілого ряду адміністрацій суттєво скорочувала розміри боргу, а інколи зводила їх до нуля».

XS
SM
MD
LG