Спеціальні потреби

Захід критикує визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії


Рішення російської Думи викликало бурхливу реакцію у світі. Білий дім заявив, що питання статусу Південної Осетії та Абхазії не може вирішувати одна окрема країна.

За словами заступника речника Білого дому Тоні Фрато, статус цих двох регіонів, як частини Грузії, закріплений у резолюції Об'єднаних Націй, яку у минулому підтримувала Росія. Тому якщо їхній статус і може переглядатись, то лише міжнародним співтовариством в рамках ООН. Він також наголосив, що за їхньою оцінкою, Росія не виконує зобов'язань щодо виведення своїх військ з Південної Осетії, досягнутих Президентами Росії та Франції.

Також Білий дім оголосив, що Президент США Джордж Буш відряджає в регіон свого віце-президента Ричарда Чейні та велику групу експертів, які мають зробити оцінку ситуації на місці та визначити обсяг допомоги, яку потребує на сьогодні Грузія. Під час візиту, що має розпочатись 2 вересня віце-президент Чейні, серед іншого, побуває в Грузії та Україні, де зустрінеться з президентами цих країн.

У Європі Канцлер Німеччини Анґела Меркель висловила очікування, що Президент Росії Дмитро Медведєв не підпише резолюцію парламенту, оскільки це ще більше, за її словами, загострить ситуацію. Водночас Президент Франції Ніколя Саркозі, який наразі очолює Євросоюз, скликав 1 вересня нараду лідерів країн ЄС для обговорення ситуації в Грузії.

Тим часом директор проекту нових європейських демократій Центру міжнародних та стратегічних досліджень у Вашингтоні Януш Бугайські вказав на те, що резолюція прийнята російською Думою щодо Південіої Осетії та Абхазії створює в регіоні небезпечний прецедент:

«Цього варто було очікувати. Це – політичний хід одного компонента політичної системи. Це дає Путіну та Медведєву додатковий аргумент, який вони можуть розігрувати проти міжнародного співтовариства. Це дає Путіну важіль, який він може використовувати, аби підтримувати контроль не лише в сепаратистських регіонах, але і для забезпечення нейтрального статусу Грузії. Але якщо Путін та компанія дійсно визнають незалежність Абхазії та Південної Осетії, то цим самим вони створюють дуже небезпечний прецедент. Я маю на увазі не лише Україну, але і Росію, яка має багато нестабільних регіонів, таких як Чечня, Інгушетія та інші».

Напередодні російський Президент Дмитро Медведєв заявив про готовність Росії повністю припинити співробітництво з НАТО. Ця заява була зроблена під час зустрічі з послом Росії в НАТО Дмитром Рогозіним, якого відкликали для консультацій у Москву. Президент Росії підкреслив, що Північноатлантичний альянс більш зацікавлений в Росії, ніж Росія в альянсі.

«Якщо наше співробітництво не поділяють, для нас нічого страшного не трапиться. Нам не потрібна ілюзія партнерства», – зазначив Медведєв, додавши, що росіянам не подобаються «коли їх оточують базами».

Експерт Бугайські бачить в цій заяві намагання Росії зберегти обличчя:

«Минулого тижня альянс прийняв деякі рішення щодо обмеження співробітництва з Росією. Втім, він не виключив потенційного співробітництво у майбутньому. Я думаю, що Росія цим самим робить крок у відповідь, показуючи, що вона настільки ж важлива як і НАТО. Вони говорять: «Ми не залежимо від НАТО, ми можемо припинити всі відносини з НАТО без будь-яких наслідків для себе». Я думаю, що відносини між Росією та Північноатлантичним альянсом заморозяться принаймні на найближчий час, поки ситуація в Грузії не буде вирішена».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG