Спеціальні потреби

Чи пришвидшить військовий конфлікт вступ Грузії і Україні в НАТО?


Введення російських військ в Грузію знову поставило питання щодо планів НАТО поширити своє членство на Грузію та Україну. Роками основною метою НАТО був захист Європи від Радянського Союзу. Одразу після падіння СРСР стосунки між Москвою та НАТО трохи покращилися. Тепер, після рішення Кремля ввести війська в Грузію, цьому нетривкому союзу завдано потужного удару. Речник НАТО Джеймс Аппатурай каже, що стосунки між Альянсом та Росією почали погіршуватися задовго до того, як російські танки вирушили у напрямку Тбілісі:

«Наші зустрічі змінилися. Раніше вони проходили у більш розпруженій атмосфері. У нас було більше спільного.

Розширення НАТО – основна причина напруження між Росією та Заходом, – каже посол Росії при ООН Віталій Чуркін:

«Ми ніколи не робили таємниці з того факту, що ми вважаємо, розширення НАТО – поганою справою. І з кожною новою хвилею розширення виникають нові питання безпеки. Існують кращі способи забезпечувати регіональну європейську та євроатлантичну безпеку – більш кооперативні шляхи, які включають, а не виключають Росію».

Ще до введення військ в Грузію, посол Росії при НАТО Дмитро Рогожин попереджав про неприпустимість розширення НАТО на Грузію та Україну:

«Існують відносини між НАТО та Україною, між НАТО та Грузією, а також між НАТО та Росією. Це все – питання балансу інтересів. Ви мусите брати до уваги нашу точку зору та не наближатися до військової машини, яка поруч із вашим кордоном».

Питання розширення НАТО підкреслило розкол між його членами. Коли США підтримали приєднання України та Грузії до ПДЧ, то Франція та Німеччина виступили проти. Рогожин каже, що стосунки Росії та США значно охолонуть. Америка та НАТО втратять дуже важливу підтримку Росії.

Росія зараз підтримує деякі операції НАТО в Афганістані. І її підтримка боротьби з Талібаном та допомога у стабілізації країни буде залишитися потрібною ще протягом значного часу.

Представники НАТО в штаб-квартирі у Брюсселі кажуть, що стабілізація Афганістану та розширення Альянсу на схід є двома основними викликами, що стоять перед цією організацією. І обидва з них, у великій мірі, залежать від Росії.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG