Спеціальні потреби

Україна готується значно збiльшити експорт зерна


Україна планує цього року суттєво збільшити експорт зерна. Гарні перспективи перед аграріями країни відкриваються у зв`язку із рекордним врожаєм. Втім, на перешкоді цим планам може стати суттєва зарегульованість українського зернового ринку.

Українські аграрії можуть продати за кордон в 5 разів більше зернових, ніж минулого року. Принаймні такі прогнози дають урядовці. За їхніми даними, на світових ринках можна збути понад 17 мільйонів тонн збіжжя.

Величезні надлишки зерна можуть з`явитися через рекордний врожай. За прогнозами, він має скласти 43 мільйони тонн – останній раз стільки збирали ще в радянські часи. Оптимізму прем`єр-міністра Юлії Тимошенко не псує навіть негода на заході країни, яка знищила значні площі посівів:

«Збираємо дійсно рекордний врожай. Очікуємо вдвічі більшого, ніж попереднього року. А що саме головне – маємо рекордну за часів незалежності врожайність – 34,1 центнерів з гектара. А взагалі – це не остання позитивна цифра. Збирання врожаю говорить, що можуть бути й кращі показники», -- сказала глава уряду.

Однак рекордний врожай викликав і цілком очікувані проблеми. Таких великих обсягів в Україні просто ніде зберігати – немає достатньої кількості елеваторів. Продавати зерно за кордон – теж проблематично. Досі діють обмеження на його експорт. Відтак компанії-трейдери не поспішають купувати його у фермерів. Тому із початком жнив ціни на зерно на внутрішньому ринку почали стрімко падати – за місяць у півтора рази.

Аграрії називають ситуацію, що склалася, катастрофічною і закликають уряд втрутитися. Кабмін виділив більше мільярда гривень, щоб закупити зерно у фермерів. Однак експерти кажуть, що цього недостатньо. Слід максимально полегшити експорт зерна. Адже останні роки діяли суворі обмеження на його вивезення за кордон. Тимошенко пообіцяла виконати всі вимоги аграріїв і звільнити ринок від надмірного втручання держави. Вона каже, що спільно розроблений пакет законопроектів особисто візуватиме у міністрів. На це вона просить три тижні.

XS
SM
MD
LG