Спеціальні потреби

Китайці сподіваються покращити імідж країни завдяки Олімпіаді


93% китайців переконані, що Олімпіада покращить міжнародний імідж їх країни – такі результати нещодавніх опитувань оприлюднив інститут П’ю. Як зауважує політичний оглядач Брюс Стокс, який працював над дослідженням, почуття національної гордості настільки закорінене у китайців, що будь-які спроби негативно висвітлити Олімпіаду викличуть справжнє обурення проти Заходу:

«Будь-які проблеми, пов’язані з Олімпіадою – чи то забруднення довкілля, демонстрації, чи нездатність олімпійської команди демонструвати чудові результати – а все це ретельно висвітлюється на Заході – надасть китайцям ще один привід вважати, що Захід ставиться до них упереджено».

Прихильники проведення ігор у Китаї вважають позитивним моментом те, що Пекін був зацікавлений прийняти у себе Олімпіаду. Віктор Ча свого часу входив у Раду з питань національної безпеки, нині він очолює кафедру азійських студій у Джорджтаунському університеті. На його думку, Олімпійські ігри – чудовий привід підштовхнути Китай в напрямку змін, що уже і відбуваються. Наприклад, Пекін погодився відновити переговори у питанні дотримання прав людини зі Сполученими Штатами, розпочати політичний діалог з Тайванем і зайняти конструктивну позицію в ООН щодо врегулювання дарфурського питання.

Професор Віктор Ча зазначає: «Багато журналістів побачили ці зміни і заговорили про тиху революцію у закордонній політиці Китаю. Чимало з них визнали, що Олімпіада багато в чому змінила зовнішню політику Китаю, чого роками не могла добитися дипломатія».

Віктор Ча переконаний, що Захід чинитиме тиск на Китай і після закінчення Олімпіади. Але Софі Річардсон з Вахти прав людини не поділяє оптимізму професора. Навпаки, вона вважає, що Олімпіада підштовхнула китайську владу посилити репресії у Тибеті і проти дисидентів:

«Нам відомо, що люди зараз перебувають у в’язниці за звинуваченнями у підбурюванні до підривної діяльності лише за те, що публічно сказали – краще б уряд виправив ситуацію з правами людини, ніж витрачав стільки часу і енергії на підготовку до Олімпіади».

Китай уже відступив від свого зобов’язання надати представникам мас-медіа повний доступ до Інтернету. Як з’ясувалося, Пекін заблокував вихід на Інтернет-сторінки правозахисних організацій, що дає підстави експертам як Софі Річардсон та іншим говорити – закінчиться Олімпіада, і політична ситуація у Китаї лише погіршиться.

XS
SM
MD
LG