Спеціальні потреби

Лідера боснійських сербів заарештовано за масові вбивства


У понеділок був заарештований лідер боснійських сербів Радован Караджич,звинувачений у найбільших масових вбивствах з часів Другої світової війни. Тепер він має предстати перед трибуналом із прав людини у Гаазі, від якого він переховувався майже 13 років.

Прокурори трибуналу підозрюють, що так довго Караджичу вдавалося переховуватися в країні, де присутні війська НАТО, тільки завдяки допомозі націоналістично-налаштованих боснійських сербів. Його арешт вони зустрічали акціями протестів. За неофіційною інформацією сербської поліції Караджич був заарештований на околиці Белграда в понеділок в ночі після тижнів спостереження. Але його юрист Свєта Вуячич це заперечує:

«Радован Караджич був заарештований ще в п’ятницю близько 9.30 з ранку в автобусі. За законом, його мали негайно доправити до судді. Так що ніхто не знає, хто заарештував його, за чиїм наказом його тримали три дні невідомо де, поки його не доставили сюди.

Європейський Союз тиснув на Сербію, аби вона видала військових злочинців, звинувачених у геноциді, міжнародному трибуналові. Понад десять років цей список очолював Радован Караджич. Однак зі звинувачень, за які йому доведеться відповідати, – масове вбивство боснійських мусульман у Сребрениці у 1995-му році. Трибунал описав їх як “сцени з пекла, написані на найтемніших сторінках історії людства”. Караджича звинувачують в організації масових етнічних чисток та організації так званих таборів насилля, де ґвалтували мусульманських жінок. Всього він має відповідати за 15 пунктами звинувачень у геноциді, військових злочинах та злочинах проти людства, здійснених між 1992-им та 1996-им роками.

Радован Караджич, психіатр за освітою, прийшов до влади в результаті виборів у 1990-му році під час розвалу Югославії. Він та інші націоналістично налаштовані лідери розв’язали війну у Боснії, яка залишила 200 тисяч людей вбитими та пропалими безвісти, а також спричинила гуманітарну катастрофу. На четвертому році війни боснійські серби захопили миротворців ООН та використовували їх в якості живого щита проти бомбардувань літаками НАТО.

Тодішній лідер боснійських сербів Радован Караджич зазначив: «Чому вони виступають лише на одному боці в громадянській війні? Я думаю, що вони створили прецедент, який може становити загрозу миру у світі та призвести до третьої світової війни».

Кінець конфлікту в Боснії був покладений в результаті підписання Дейтонської угоди, а також приходу до влади в країні Біляни Плавшич, яка почала співпрацювати з міжнародною спільнотою. Очікується, що судовий процес проти Караджича в Гаазі триватиме кілька місяців.

XS
SM
MD
LG