Спеціальні потреби

Росія вдасться до відплатних дій щодо договору США та Чехії


Росія висловила розчарування договором, підписаним США та Чеською Республікою, згідно з яким Сполучені Штати зможуть розміщувати елементи системи протиракетної оборони на чеській території. Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв на саміті Великої вісімки заявив, що у разі, якщо США розвиватимуть свої плани щодо встановлення ракетного захисного щита у Східній Європі, то Росія буде вимушена вдатися до відплатних дій.

У середу російський Президент Дмитро Медведєв висловив невдоволення Москви щодо планів США розмістити ракетний оборонний щит у Східній Європі. Медведєв зазначив, Російська Федерація обмірковує контрзаходи:

«Нас це не влаштовує. Я про це одразу сказав своїм колегам на саміті Великої вісімки. Ми звичайно не робитимемо істерики з цього приводу, але будемо продумаємо кроки у відповідь. Я хочу ще раз сказати, що ми відкриті до подальших переговорів і продовжуватимемо їх з країнами Великої вісімки та країнами-членами НАТО».

Згідно з підписаним у вівторок договором, США зможуть розгорнути біля Праги захисну протиракетну базу, яка буде частиною американського оборонного щита від країн, які становлять потенційну загрозу, наприклад Ірану. Держсекретар США Кондоліза Райс зазначила:

«Ми, як також наші країни-партнери, зіштовхуємося із загрозою іранських ракет, яка з кожним днем стає все більшою. А іранські апетити щодо розвитку ядерних технологій досі залишаються неконтрольованими».

Адміністрація США намагається завершити усі переговорні процеси щодо розміщення оборонного щита ще до того, як Президент Буш закінчить свій термін у Білому домі. Однак Райс зазначає, що рішення щодо подальшого розвитку цього плану залишатиметься за наступним президентом:

«Мені важко повірити, що наступний Президент США не захоче мати ресурси захистити нашу територію, та територію наших партнерів».

Росія зазначає, що розміщення елементів системи ПРО порушить баланс безпеки у Європі, послабивши захисні можливості Росії. В офіційній заяві Міністерства закордонних справ Російської федерації сказано, якщо договір ратифікують, Росія буде змушена відповісти не дипломатичними, а військово-технічними методами. Посол Російської Федерації при ООН Віталій Чуркін каже:

«Будь-яка військова дія викликає військову реакцію. Це головне правило військової політики. І якщо відбулися зміни у стратегічній позиції, вони викликають такі ж зміни. Ви прочитаєте це у кожному посібнику. Тому тут немає жодної несподіванки і немає навіть про що запитувати».

А тим часом опитування свідчать, що дві третини чехів – проти розміщення елементів ПРО на їхній території. Тому не виключено, що Чеський парламент підписану угоду може не ратифікувати.

Водночас деякі вашингтонські експерти закликають запобігти назріванню ймовірного ядерного конфлікту, кажучи, що система ПРО неабияк ускладнила європейсько-американські відносини, та відносини Росії і США. Іранська загроза може стати реальною лише через роки, або може не матеріалізуватись взагалі. Тому перехоплювачі, які США хочуть встановити, поки що не потрібні. Експерти кажуть, що США на роки випереджають необхідність встановити захисну систему.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG