Спеціальні потреби

Суд заборонив депутатам покидати свої фракції


Депутати не можуть мігрувати між фракціями. Таке рішення ухвалили тлумачі основного закону. Відтепер народні обранці змушені будуть зберігати вірність тій політичній силі, за списками якої пройшли до парламенту. Їм не вільно ані вийти зі складу своєї рідної фракції, ані відмовитись до неї увійти, – пояснив суддя-доповідач у справі Петро Стецюк:

«Конституційний Суд визнав неконституційними ті положення Закону України про статус народного депутата щодо права народного депутата вільно виходити зі складу депутатської фракції, а також не входити до жодної зареєстрованої депутатської фракції. Друге – КС однозначно висловився про те, що народний депутат зобов`язаний перебувати у депутатській фракції тієї політичної партії, за списком якої він був обраний народним депутатом».

Жорстка «приписка» до фракцій поки що, однак, не підкріплена каральними санкціями. Невідомо, що робити, коли якийсь народний обранець знехтує забороною? І чи можна забрати мандат у двох депутатів – одного із фракції БЮТ, а другого з фракції НУ-НС, які нещодавно заявили про свій вихід із коаліції?

Як кажуть у Конституційному Суді, ці питання не належать до їхньої компетенції. Чи виключати депутата-зрадника із фракції, має вирішити сама Верховна Рада, прописавши це у законі. Не відповіли тлумачі в червоних мантіях і на головне питання – про чинність нинішньої коаліції, відклавши розгляд на післявідпускний час.

Що означає рішення Конституційного Суду з погляду нинішньої парламентської кризи в Україні? Чи заборона депутатам виходити з фракцій дає надію на те, що коаліція видужає? Відповідаючи на ці питання, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань зазначив, що рішення суду лише фіксує статус-кво. Воно принципово нічого не вирішує, – каже експерт. З одного боку, механізму виключення депутата-порушника із фракції, яке б тягло за собою втрату ним депутатського мандата, нема. Проте з другого боку, рішення суду дає певні аргументи тим, хто стверджує: коаліція далі існує, – вважає Гарань:

«У мотивувальній частині акцент було зроблено на чисельності депутатських фракцій, а не самої коаліції. Тобто таким чином можна говорити про те, що коаліція продовжує існувати. Але спеціально цього питання КС не розглядав, відклавши його на потім. Тобто ті, хто говорять, що коаліції нема, можуть продовжувати стверджувати це, а ті, хто говорять, що коаліція є, можуть казати, що коаліція продовжує існувати, і при цьому робити оце опосередковане посилання на мотивувальну частину рішення КС».

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG