Спеціальні потреби

Президент Татарстану закликає до прямого обрання губернаторів


В Росії з’явився новий інакодумець. Президент Татарстану Мінтімер Шаймієв закликає до прямих всенародних виборів губернаторів. Це можна розцінювати як виклик повноваженням Кремля, що призначає місцевих керівників, всупереч праву громади обирати собі власних представників.

Російські газети інформують, що ветеран російської політики, Президент Татарстану Мінтімер Шаймієв заявив, виступаючи на Десятому Світовому конгресі російських медіа в суботу, що Москві слід відновити практику прямого народного обрання регіональних керівників – губернаторів. Ця заява виглядає як прямий виклик рішенню колишнього Президента Росії Путіна, який в 2004-го року замінив процедуру голосування призначенням губернаторів з центру.

Незалежний політолог Володимир Біляєв заявив, що певна частина населення Татарстану бажає прямих виборів задля збереження видимості того, що татари можуть впливати на політичні процеси. Інші ж підтримують таку форму виборів як принцип демократичного волевиявлення народу. Однак, на думку Біляєва, Шаймієвим рухає не так демократія, як побоювання того, що Дмитро Медведєв домагатиметься призначення молодшого лідера, який міг би оживити економіку Татарстану:

«Цей застій, напевно, не подобається центральному керівництву, тому воно хоче омолодити кадри. Ось тому місцева еліта боїться, що, прибравши політичне керівництво, Москва тим самим підірве і основи економічної всемогутності нинішнього клану».

Шаймієв керує Татарстаном з 1991-го року, а Путін запровадив призначення губернаторів замість їхнього обрання після кривавих подій в Беслані чотири роки тому. Тоді у вересні на початку навчального року було вбито понад 300 заручників у середній школі, захопленій терористами-чеченцями.

Рішення Путіна не лише давало Кремлю повноваження призначати губернаторів на місцях, але й розпускати місцеві ради, які не підтримали такого призначення. Володимир Біляєв каже, що Путін використав Беслан як привід для наступу на місцеві еліти, які почали демонструвати ознаки незалежності від російської центральної влади.

Політолог з московського центру Карнеґі Олексій Малашенко каже, що це рішення Путіна було помилкою, яка позбавила пересічних громадян права на участь в політичному процесі. Він сказав, що Шаймієв намагається виправити цю помилку. Росія має двох керівників, зазначив Малашенко, президента і прем’єра, тому важливо зрозуміти, до кого звертається Шаймієв:

«До кого можна звернуться за виправленням цієї помилки? До самого Путіна, щоб він її визнав, чи до Медведєва? Ось це в даній ситуації є найцікавіше, позаяк Мінтімер Шаймієвич дуже розумна людина з багатим досвідом, і він просто так кидати слова на вітер не буде».

Газета «Комерсант» цитує неназваного кремлівського чиновника, який сказав, що центральна влада не заперечує можливості перегляду проблеми прямих виборів місцевої влади, хоча, ймовірно, не зараз. Щодо позиції Дмитра Медведєва, чиновник зазначив, що новий російський президент не проти прямих виборів губернаторів.

XS
SM
MD
LG