Спеціальні потреби

Фермери борються із наслідками глобального потепління


Американські законодавці не змогли досягнути згоди щодо пунктів нового екологічного закону країни. Більшість у Сенаті вважає, що закон призведе до ще більшого подорожчання цін на пальне і зашкодить американській економіці. Серед іншого законопроект передбачає встановлення обов`язкових лімітів на викиди парникових газів американськими енергогенеруючими та нафтопереробними компаніями. Відповідно до документу, до 2050-го року ці викиди мали б зменшитись на дві третини.

Автори законопроекту вважають що крім позитивного ефекту на екологію, нові норми сприятимуть створенню мільйонів робочих місць у галузях альтернативної енергетики і зроблять США менш залежними від закордонної нафти. Втім опоненти, серед яких і Президент США Джордж Буш, кажуть, що новий закон кошуватиме американській економіці шість трильонів доларів і зашкодить американським компаніям.

А поки законодавці вирішують, як допомагати екології, фермери вже на практиці відчувають наслідки глобальних кліматичних змін. На фермі Бена Алната у штаті Меріленд за останні кілька років сталися помітні зміни. З теплішою погодою полуниці дозрівають раніше. Власник ферми Бен Алнат каже:

«За приблизно 30-річний період відколи я займаюся цією справою, все стається днів на десять раніше. Ми можемо починати збирати полуниці приблизно 12 травня».

Бен планує припинити вирощувати холоднолюбиві культури наступного року. Натомість, він зосереджуватиме свої зусилля на вирощуванні чорниць та інших ягід, що люблять тепло.

Глобальне потепління змінює роботу фермерів, що у свою чергу впливає на запаси харчів у світі. Науковці передбачають, що до середини цього сторіччя температура атмосфери планети зросте на два-три градуси Цельсія. Найбільше від цього постраждають бідні країни світу, оскільки вони як правило найтепліші.

У бідних країнах сільське господарство вже перебуває на межі. Отож будь-яке потепління може знищити врожай. Експерти радять фермерам пристосовуватися. Наприклад, змінити графік посіву. Коли Бен Аленат побачив, що його полуниці дозрівають раніше, він вирішив засіяти усе поле італійськими суницями, які дозрівають на місяць пізніше.

Глобальне потепління створює й інші проблеми. Високі температури та зріст двоокису вуглецю сприяють розмноженню комах і бур’янів. Вологість призводить до поширення рослинних хвороб. Бур’яни ростуть швидше і стають стійкішими до гербіцидів.

Експерти кажуть, що для вирішення проблеми потрібно прийняти закони про викиди парникових газів в атмосферу. Проте, поки що лише Європейський Союз схвалив закони, які обмежують випуск парникових газів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG