Спеціальні потреби

Судді та журналісти переймають досвід колег у США


Чим відрізняються відносини між судами та журналістами в Сполучених Штатах та в Україні? Як суди зберігають високу довіру в суспільстві та яким є доступ американських журналістів до судових документів? Це – лише деякі з багатьох питань, які обговорювались під час дискусії, в якій брали участь українські та американські журналісти, судді та працівники судів. Дискусія, яка відбулася у вашингтонському музеї, присвяченому журналістиці, проходила в рамках туру для представників української судової системи та мас-медіа, організованому USAID.Українська та американська сторона обмінялися власним досвідом співпраці між судами та журналістами. Як з’ясувалося, чимало проблем є спільними. Наприклад, судді в обох країнах дуже рідко готові особисто спілкуватися з пресою. Українські працівники судів, зокрема, поскаржилися на те, що журналісти часто не розуміють судової системи та не завжди грамотно висвітлюють судовий процес.

Суддя апеляційного суду Київської області Галина Юрловська зазначила:

«Судді не завжди згідні та раді спілкуванню з журналістами, тому що журналісти часто спотворюють факти, які вони викривають, якось по-іншому, чи односторонньо намагаються висвітлити проблему».

У Сполучених Штатах журналісти так само не завжди розбираються в тонкощах судового процесу. Кеті Арбург, яка очолює Відділ зв’язків з громадськістю Верховного суду США, розповіла про те, як вони намагаються зарадити цій проблемі:

«Наявність моєї посади – гарна ідея, тому що таким чином журналісти мають контактну особу, яка може надати їм інформацію, яку вони потребують. Також я допомагаю їм зрозуміти судову процедуру, знайти документи, які мають відношення до судової справи, підказати, куди піти, щоб висвітлити судові слухання».

Велика різниця полягає в тому, що права журналістів у Сполучених Штатах чітко визначені законом. Роберт Марґетта спеціалізується на кримінальних справах:

«Вони зобов’язані надавати нам певну інформацію, дозволяти бути присутніми на певних слуханнях. Тоді, коли мені не дозволили це зробити, газета подала позов, і ми перемогли у двох із трьох випадків.

Також Марґетта каже, що його вразили проблеми, з якими стикаються журналісти в Україні, коли вони намагаються отримати доступ до судових документів:

«Доступ до деяких судових документів ми сприймаємо як належне, наприклад, судові рішення. Тут ти завжди зможеш їх отримати після закінчення справи, проаналізувати та піти до експертів, аби отримати їхню точку зору. Більшість судових документів згідно із законом є доступними».

Українські представники судової системи та журналісти кажуть, що спілкування з американською стороною є дуже корисним. Втім, не менш корисним, як з’ясувалося, є спілкування між собою. Журналіст Андрій Уманець зазначив:

«Дуже важливо, що ми подорожуємо такою групою з 12 осіб, де представлені і судді, і співробітники судів і ми – журналісти. У нас виникають за круглими столами офіційні дискусії. І вони дуже важливі для розуміння».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG