Спеціальні потреби

Нову Конституцію прийматимуть в обхід парламенту?


Те, що вирішить народ на референдумі, не потребує затвердження Верховною Радою. Такий вердикт виніс Конституційний Суд у справі, зініційованій Президентом України. Віктор Ющенко просив розтлумачити положення основного закону щодо прийняття Конституції та законів на плебісциті.

Згідно з рішенням суду, конституційні норми слід розуміти так. Оскільки народ – носій суверенітету і єдине джерелом влади в Україні, то він може реалізовувати на референдумі своє виключне право визначати й міняти конституційний лад.

“Рішення всеукраїнського референдуму щодо прийняття законів є остаточним і не потребує будь-якого затвердження, в тому числі Верховною Радою”, – сказано у вердикті, підписаному десятьма із п’ятнадцяти суддів.

Рішення українських тлумачів основного закону здивувало європейців. Світовий авторитет у конституційному праві – Венеціанська комісія заявила, що Конституція не може ухвалюватись без участі парламенту. “Це не нормально”, – сказав агентству УНІАН у Страсбурзі заступник секретаря комісії Томас Маркерт. Як він додав, в принципі в деяких європейських країнах існує практика ухвалення законів на плебісциті, проте це не стосується ухвалення Конституції, а крім того потребує спеціального закону про референдум.

А тим часом конституційні судді поспішили заспокоїти громадськість. Якщо в Україні напишуть новий текст Конституції, то його не можна буде затвердити самим лише референдумом, обійшовши Верховну Раду. Про це повідомив на брифінгу в п’ятницю, коментуючи щойно прийняте рішення, голова Конституційного Суду Андрій Стрижак. В інтерв’ю журналістам він порадив уважніше читати вердикт. Як там зазначено, приймати нову Конституцію треба за процедурою, прописаною в старій. А в чинному основному законі передбачається, що проект спочатку вносять на розгляд парламенту, потім той двомастами двадцятьма шістьма голосами направляє його до Конституційного Суду, а вже потім зміни ухвалюються трьомастами голосів. Виходить, якщо зараз – до розгляду парламентом змін – президент оголосить референдум, то його рішення матимуть всього лише консультативний характер, – пояснив Стрижак.

Судді відкинули також звинувачення в тому, що їхнє рішення прийняте на догоду главі держави. “Ми нікому не намагалися догодити”, – сказав на брифінгу суддя-доповідач Іван Домбровський.

Аналізуючи ухвалене сьогодні рішення конституційних суддів, експерти також не вбачають приводів для особливого занепокоєння. На думку професора політології Києво-Могилянської академії Олексія Гараня, більше запитань викликає рішення про можливість приймати закони на референдумі. Що ж до прийняття Конституції, то у рішенні суду порядок її ухвалення на плебісциті обставлений багатьма “але” і “якщо”, – зазначає політолог. Крім того, ключовим є те, що йдеться про нову, заново написану Конституцію, а не про зміни до старої, – каже Гарань:

“Тобто я не схильний вважати, що це є крок до монополізації влади або до узурпації влади, тому що це рішення Конституційного Суду, по-перше, стосується, нової Конституції. По-друге, воно обставлено багатьма умовами, для яких потрібно, можливо, внесення змін до Конституції або відповідно ще одне тлумачення Конституційного Суду. Мене більше непокоїть прийняття законів шляхом референдуму”.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG