Спеціальні потреби

Росiя перегляне договiр про дружбу з Україною


Росія перегляне Договір про дружні відносини з Україною. Першого квітня в Держдумі оголошені парламентські слухання на цю тему. Російські парламентарі не приховують: існує зв`язок між їхнім наміром і планами України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО.

Перенацілення російських ракет – не єдина неприємність, що чекає на Україну в разі її вступу до НАТО. Росія погрожує відмовити Україні у своїй дружбі. Принаймні Держдума заявила про намір переглянути базовий Договір про дружбу, співпрацю та партнерство, укладений між двома державами ще у 1997 році. Про це повідомив голова думського комітету у справах СНД Олексій Островський. Як він сказав виданню «Экономические известия», “необхідно або продовжити договір, строк якого вибігає у квітні наступного року, або внести до нього зміни і доповнення”.

Слухання в російському парламенті призначені на 1 квітня – день візиту в Україну Президента США Джорджа Буша та переддень саміту НАТО в Бухаресті. При цьому у Москві не приховують: збіг не випадковий. Як заявив депутат Держдуми Костянтин Затулін, “якщо Україна всерйоз збирається вступати до НАТО і її бажання буде підтверджено на бухарестському саміті, тоді – наголосив Затулін – всередині Росії неминуче посиляться голоси на користь виходу з Договору”.

Наскільки реальні погрози, що лунають з Росії? На думку українських експертів, першоквітневі слухання у Держдумі не варто переоцінювати. Перегляду Договору між Росією і Україною не буде, оскільки не буде приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО, – вважає директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський. За його словами, наразі йдеться лише про попередження Україні:

“Поки що мені видається, що це просто такий акомпанемент під квітневий розгляд питання про ПДЧ, не більше. Оскільки мені видається, що Україна не буде запрошена до ПДЧ на цьому квітневому саміті, і відповідно і в Росії про це на певний час забудуть. І жодних наслідків не буде. А якщо будуть серйозні кроки в напрямку інтеграції... Якщо таким чином піде, дуже швидкий спурт до НАТО, тоді тільки, за тих умов, можна собі уявити, що Росія поставить питання про перегляд того Договору і можливо навіть, про приналежність Криму. Все це не можна виключити”, -- каже політолог, якого пов`язують з проросійськи налаштованими колами в Україні.

Водночас аналітики з протилежного, “прозахідного” табору переконані: ревізії дружніх стосунків Росії з Україною не буде ні зараз, ні після приєднання України до Альянсу. Погроза росіян переглянути Договір це не реальна позиція, а поза, -- каже експерт Інституту зовнішньої політики при МЗС України Олександр Палій:

“По суті, цей жест буде мати швидше негативний вплив на ті цілі, яких прагне досягти Росія. Швидше за все, НАТО і Альянс в цілому, і країни НАТО бачитимуть, що Росія намагається тиснути на Україну, що Росія намагається піднімати навіть такі питання, які стосуються прямо територіальної цілісності держави, оскільки саме це зазначено в Договорі, і тому буде, швидше за все, більше бажання в НАТО швидше приєднати Україну і закрити цю небезпечну тему.... Я думаю, що це обговорення в Держдумі буде мати контрпродуктивний характер для самих декларованих Росією цілей. Оскільки перегляд кордонів в Європі це дуже і дуже чутливе питання, і саме на це питання, власне кажучи, натякає Росія оцією своєю пропозицією.... Але я думаю, що до самих радикальних кроків справа не дійде. І відмінність між позою і реальною позицією досить велика”, -- зазначив Олександр Палiй.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG