Спеціальні потреби

Рада скоротила повноваження Юлії Тимошенко


Столичні перевибори ціною втрати частки прем’єрських повноважень. Такий результат сьогоднішнього голосування у Верховній Раді, де кожен отримав своє: Юлія Тимошенко – шанс змістити нинішнього київського мера, Віктор Ющенко – нову редакцію Закону про Кабмін. Утім, якщо про перевибори в столиці аналітики кажуть як про перемогу Тимошенко, то новий Закон про Кабмін, вважають вони, не додасть Ющенкові однозначних переваг у політичній грі. Попри те, що президентський законопроект суттєво урізує повноваження прем’єрки, реальні стосунки між двома першими особами держави визначає не тільки і не стільки буква закону, – вважає директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

“Зрештою, якщо стосунки між прем’єром і президентом стають більш-менш нормальними, тоді особливого значення немає, що там записано в законах – у нас не дуже зважають на закони. Якщо там буде продовжуватись чи посилюватись війна між Ющенком і Тимошенко, тоді тим більше закони нічого не важать. Я думаю, для неї важливо лише просто побороти Черновецького і мати можливість продемонструвати суспільству, як вона протистоїть корупції, ніж стояти за повноваження, тому що для суспільства це нічого не означає. Який там закон – нікого це не цікавить. Людей цікавить те, що вона перемогла. В Києві більше половини людей підтримує її рішучість у протидії Черновецькому, і вона точно додасть собі балів в очах киян.

Тим більше, що посада київського мера – а вона буде мати на цій посаді людину, якій довіряє – дуже важливий плацдарм для майбутніх президентських виборів. А щодо закону – то, по-перше, його можна не виконувати, по-друге, його можна змінити, якщо є більшість, по-третє, можна скасувати через Конституційний Суд”.

Інший відомий політолог, директор фундації “Відкрите суспільство” Юрій Сиротюк називає підтримку БЮТ президентського законопроекту про Кабмін “тактичною поступкою, але стратегічним виграшем”:

“З одного боку, це така тактична поступка – ми вже звикли до таких таємних домовленостей, пакетних голосувань, коли для того, щоб десь виграти, потрібно десь програти. Але я скажу, що Юлія Володимирівна в будь-якому випадку не програла. Сьогодні в Кабміну є серйозні проблеми – з інфляцією, з неможливістю врегульовувати ціни, з тим, що популістська політика не знаходить підтримки фінансової з боку держави. І з кожним днем Кабмін матиме дедалі серйозніші проблеми в економіці. І сьогодні те, що Кабмін віддає, делегує частину повноважень президентові, це для нинішнього прем’єра буде можливість в якихось критичних ситуаціях казати, що в уряду не вистачає якихось повноважень.

З іншого боку, для Тимошенко, як на мене, сьогодні стратегічно важливі вибори в Києві. І можливо, ми зіткнемося з ситуацією, коли ми побачимо, що кандидатом від БЮТ буде сама Юлія Володимирівна Тимошенко. Адже до виборів ще 70 днів, ситуація в коаліції демократичній надзвичайно похмура, і сьогодні може скластися ситуація, коли Юлія Володимирівна піде на посаду Київського міського голови – звійсно, перед тим грюкнувши дверима і сказавши, що не може виконувати обов’язків прем’єр-міністра у зв’язку з виступами проти неї чи то з боку Адміністрації президента, чи то з боку олігархів, чи то під якимсь іншим приводом.

Тут така багатоходова комбінація, і в будь-якому випадку Тимошенко не програла, в будь-якому випадку президент нічого додаткового не отримав. Складається ситуація, що все, що не робиться, все на користь Тимошенко”.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG