Спеціальні потреби

Регіонали мітингуватимуть проти вступу в НАТО


Надворі весна і опозицію знову тягне розбити намети на природі. Вивести людей на вулицю пообіцяв лідер Партії регіонів Віктор Янукович. Як він заявив, біло-блакитні починають масові акції протесту – цього разу проти вступу України до НАТО. У середу, після чергової безуспішної спроби досягти компромісу і розблокувати парламент головний регіонал повідомив, що його політична сила “вичерпала можливості переконання помаранчевих лідерів у згубності їхньої позиції. Тепер ми будемо звертатися за підтримкою до народу”, – пригрозив Янукович.

Він також зачитав текст політичної заяви, підготовленої Партією регіонів. Документ називає “волюнтаризмом” намір України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО і закликає зняти це питання з порядку денного. Якщо ж влада спробує затягти рішення до Бухарестського саміту, то вона “отримає відповідь, але не в парламентських стінах, а від народу”, – сказано в заяві.

“Нехай громадяни України скажуть, чи підтримують вони політику підписання таємних документів, що несуть загрозу розриву добросусідських відносин та стратегічного партнерства з нашим найбільшим сусідом – Російською Федерацією. Нехай наші співвітчизники запитають у чинної влади, чому вона не хоче порадитися з народом стосовно доцільності приєднання до Плану дій щодо членства в умовах, коли в суспільстві щодо цього питання немає єдності”, – мовиться у заяві.

А поки українська опозиція готується до акцій протесту, НАТО відкладає питання ПДЧ до кращих часів. На саміті НАТО, що пройде у квітні в Бухаресті, Грузія і Україна не будуть переведені на наступний рівень співпраці з Альянсом. Про це заявив на прес-конференції в Москві спеціальний представник Генсека НАТО Роберт Сіммонс. Як він сказав, План дій щодо членства Грузії і України поки не розглядатимуть, оскільки бракує консенсусу серед самих держав НАТО.

“Це питання в Бухаресті ставитись не буде”, – підсумував Сіммонс. Щоправда, раніше в інтерн’ю “Еху Москви” він зауважив: “Це не мені вирішувати. Це будуть вирішувати країни-члени НАТО”.

Якою є логіка масових протестів опозиції проти того, на що в України сьогодні майже не залишилося надій? Експерта Інституту зовнішньої політики Олександр Палій коментує це питання так:

“Логіка масових протестів, які сьогодні плануються Партією регіонів, полягає в тому, що ця сила вже фактично стала неприкритою п’ятою колоною Росії. І реалізує в Україні не інтереси українських виборців, не інтереси громадян, мешканців Донбасу, інших регіонів, а інтереси керівництва іноземних держав. Тобто вочевидь отримано пряму вказівку зробити все для того, щоб Україна не приєдналася на Бухарестському саміті до Плану дій щодо членства в НАТО. І робиться весь антураж у вигляді мітингів, це все буде з розрахунку впливу на громадську думку на Заході і на думку окремих країн, які не проявляють особливого ентузіазму з числа членів НАТО щодо приєднання України до ПДЧ.

Тобто ми фактично бачимо спробу вплинути ззовні через українську політичну силу на ключову і надзвичайно важливу політику для країни, для її життєздатності, політику її безпеки і оборони. Фактично завдається шкода національним інтересам України в сфері оборони і державної безпеки”.

За словами Палія, така позиція Партії регіонів межує з державною зрадою. Що ж до можливого рішення Бухарестського саміту щодо приєднання або неприєднання України до ПДЧ, то як сподівається експерт, країни-члени НАТО прислухаються до думки коаліції як більшості, а не опозиції як меншості:

“Я думаю, що повітряні кульки і навіть проплачені мітинги– а я впевпений, що вони будуть проплачені, як і минулого року – не надто вплинуть на позицію НАТО”.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG