Спеціальні потреби

Тимошенко вважає газові домовленості перемогою


В Україні загалом звучать схвальні відгуки про вчорашні домовленості Президентів Ющенка і Путіна про врегулювання в газовій сфері. Прем’єр Юлія Тимошенко сьогодні назвала їх достойною перемогою демократичної команди, яка піде на користь державі:

“Наш уряд включиться в роботу з підписання прямих угод з “Газпромом” про постачання газу і зробить все для того, щоб потужність, яку мав НАК “Нафтогаз”, була відновленою”.

Схвально московські домовленості схарактеризував і посол Сполучених Штатів в Україні Вільям Тейлор. Він каже, що ці переговори продемонстрували бажання двох сторін мати добросусідські відносини.

Втім робити однозначні оцінки поки що зарано, погоджуються багато експертів. Адже багато деталей угод поки що невідомі. Зокрема, самі урядовці поки що не можуть сказати, коли запрацює нова схема без участі посередницьких структур. Віце-прем’єр Олександр Турчинов припускає, що це може статися до кінця року:

“Без згоди російської сторони міняти контракти, ви розумієте, практично неможливо. Якщо “Газпром” буде готовий змінити форму оплати контрактів вже починаючи з березня, ми підтримаємо це. Якщо вони скажуть, що треба залишити до кінця контракти, де фігурувало б “РосУкрЕнерго” – це буде їхнє рішення”.

Суперечливими є заяви українських урядовців щодо можливості “Нафтогазу” швидко розплатитися із боргами. Турчинов каже, що попереднє керівництво НАК “Нафтогаз” практично не залишило грошей на рахунках. Натомість міністр енергетики Юрій Продан запевняє, що необхідна сума є. Раніше українські урядовці висловлювали готовність вдатися до запозичень за кордоном. Зокрема в одному із німецьких банків хотіли вз’яти півторамільярдний кредит.

Поки що найрізкіше московські домовленості прокоментував голова парламентського комітету з нацбезпеки Анатолій Гриценко. Колишній міністр оборони не вважає вчорашні домовленості стратегічним вирішенням питання. На думку експерта, створення спільних підприємств із “Газпромом” лише посилить вплив російської монополії на газовий ринок України.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG