Спеціальні потреби

‘Газпром’ погрожує припинити постачання газу


В Україні коментують заяву педставника російського “Газпрому” про можливе припинення постачання газу для України вже з понеділка. Політологи кажуть, що це початок нової україно-російської газової війни, тоді як президент обіцяє особисто полагодити це питання з Володимиром Путіним.

Дежавю 2005-го року – Тимошенко на чолі уряду, вона проти посередників і за підвищення ціни на транзит газу. Москва погрожує перекрити кран. Вчора все це знову стало реальністю. Представник “Газпрому” заявив, що станом на 7 лютого, в Україні “осіло” 1,5 млрд кубометрів російського газу і виникла заборгованість у розмірі 500 млн доларів.

Враховуючи, що постачання російського газу в Україну не передбачені балансом “Газпрому” на 2008-ий рік, для того, щоб вони могли бути продовжені, “Газпром” вимагає, щоб українська сторона негайно створила для цього юридичні підстави, підписала відповідні контракти і акти, невідкладно забезпечила повне погашення заборгованості. Якщо цього зроблено не буде, “Газпром” обіцяє припинити постачання російського газу в Україну.

“Газпром” також проінформував Європейську комісію про цю проблему. Водночас українські експерти вважають, що все це – лише інфорамційна війна. Як каже політолог Вадим Карасьов, Москва в такий спосіб дає зрозуміти, що не хоче змінювати схему транспортування газу, коли це відбувається за допомогою такого посередника як “РосУкрЕнерго”.

Водночас, Росія просто фізично не може припинити постачання газу і ризикує знанчо більше, ніж Україна, адже знову використовує газ – як політичну зброю, – каже директор енергетичних програм центру “Номос” Михайло Гончар:

“Ні про яке припинення постачання газу мова йти не може. Може йтися про деяке скорочення. З процесу фізики це неможливо з огляду на те, що два роки поспіль були теплі зими і підземні сховища, перш за все в Росії, були заповнені повністю. Тобто, якщо скоротити постачання газу, то цей газ потрібно кудись дівати або спалювати на факелах”.

У свою чергу, НАК “Нафтогаз України” звинувачення російського “Газпрому” в несанкціонованому відборі газу вважає необґрунтованим.

Перший заступник голови правління НАК “Нафтогаз України” Ігор Діденко 8-го лютого відбув до Москви для переговорів з керівництвом ВАТ “Газпром” щодо врегулювання цього конфлікту.

Однак політологи в один голос твердять – це початок нової газової війни. Коли і чим вона завершиться поки що спрогнозувати неможливо.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG