Спеціальні потреби

Українцi стали на захист росiйського опозицiонера


Українські правозахисники вимагають відмовити Росії в екстрадиції Михайла Гангана – учасника антипутінських протестів. Російський опозиціонер, заарештований цими днями у Вінниці, просить надати йому в Україні політичний притулок.

Не видавати Росії Михайла Гангана та надати йому статус біженця. З такою вимогою звернулися до українських органів влади вінницькі правозахисники. Як сказано в заяві, поширеній правозахисною групою, двадцятиоднорічний Ганган є відомою фігурою політичного ненасильницького спротиву режиму влади, очолюваної Володимиром Путіним. За участь у вуличних акціях громадянської непокори його неодноразово піддавали репресіям, а за акцію мирного протесту в Громадській приймальні президента Росії засудили до кількох років ув`язнення умовно. Після ж організації Маршу незгодних, що відбувся у травні минулого року в Самарі, Російська Федерація оголосила Гангана у міжнародний розшук.

Як повідомляють вінницькі правозахисники, 31 грудня 2007-го року російського опозиціонера затримали на залізничному вокзалі у Вінниці. Він був заарештований в ході спільної операції українських та російських спецслужб. Зараз Ганган утримується у міліцейському ізоляторі, і йому загрожує екстрадиція в Росію. Водночас за інформацією правозахисників, ще до арешту втікач написав заяву про надання йому статусу політичного біженця, і Регіональне представництво ООН у справах біженців визнало його особою, що потребує міжнародного захисту.

У своїй заяві Вінницька правозахисна група просить Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, міністра внутрішніх справ та міністра юстиції негайно втрутитися в ситуацію і надати Михайлові Гангану доступ до процедури набуття статусу біженця в Україні.

А тим часом прохання про екстрадицію Україна зазвичай задовольняє досить швидко. Про це, коментуючи справу російського опозиціонера, сказав “Голосу Америки” виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський:

«Бо українська влада не готова захищати людей, яких відверто переслідують в Росії чи в інших пострадянських країнах.
Вони не розуміють, що таке права біженців, що таке права політичних біженців, і для них не є пріоритетом захист громадян. Просто для Росії є принципово важливим, щоб всі люди, які виступають проти режиму, який там є, щоб несли покарання. І тому для них це принципово – отримати цих людей назад в Росію. З іншої сторони, вони Україні не видають тих людей, яких вимагає Україна. Наприклад, Бакая, за яким поданий запит українських правоохоронних органів, російські правоохоронні органи не поспішають видавати».

Втім, як сподівається Яворський, розголос навколо справи Гангана остудить голови українських правоохоронців, і вони зупинять екстрадицію. Принаймні, каже він, є шанс.

Українські правоохоронні органи наразі ситуацію не коментують. А між тим, як відомо, в 2006 році влада не зважила на протести правозахисників. Тоді з України було депортовано 10 опозиціонерів -- громадян Узбекистану. З осудом такого рішення тоді виступили США та Євросоюз.

XS
SM
MD
LG