Спеціальні потреби

Хімзброя часів Першої світової є загрозою існуванню України – міжнародні реакції на застосування Росією отруйного газу на війні


Курсанти тренуються користуватися протигазами у бомбосховищі в Києві. AP Photo/Efrem Lukatsky
Курсанти тренуються користуватися протигазами у бомбосховищі в Києві. AP Photo/Efrem Lukatsky

Підтвердження з боку США фактів застосування хімічної зброї Росією проти України викликало низку реакцій серед оглядачів за кордоном. Йдеться про заяву Державного департаменту США про те, що Росія застосувала проти українських військових хлорпікрин – отруйний газ, який широко використовувався під час Першої світової війни.

Колишній полковник британських Сухопутних сил Геміш де Бреттон-Гордон, який раніше командував силами хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту Великої Британії та НАТО (CBRN) сказав у ефірі каналу TalkTV:

“Велика Британія повинна постачати Україні протигази, оскільки Росія почала використовувати хімічну зброю. Це становить загрозу існуванню для цієї країни, і тому наша оборона має відповідати цій вимозі”.

Відповідно до заяви Держдепу, США ввели низку санкцій проти РФ. Зокрема йдеться про санкції в рамках закону США про обмеження щодо хімічної та біологічної зброї та подолання війни, "через застосування нею [Росією] хімічної зброї хлорпікрину проти українських сил", йдеться в повідомленні Держдепу.

Як повідомляв Голос Америки, це обмеження проти сотень російських компаній та фірм у третіх країнах, які сприяють російському військовому виробництву. Крім того, проти понад 80 юридичних та фізичних осіб, які займаються ухиленням від санкцій та їх обходом або пов’язані з російськими програмами хімічної та біологічної зброї та оборонно-промисловою базою.

Газета The New York Times повідомляє, що США “звинуватили Росію у використанні хімічної зброї, включаючи отруйний газ “як метод ведення війни” проти українських сил, порушуючи глобальну заборону на використання такої зброї”.

Проти українських військових Росія застосувала, констатують у США, хлорпікрин, який широко використовувався під час Першої світової війни, а також сльозогінний газ.

Військові у протигазах під час навчання 30 травня 1941 року. AP Photo
Військові у протигазах під час навчання 30 травня 1941 року. AP Photo

Використання цих газів у військових діях заборонено Конвенцією про заборону хімічної зброї, угодою про контроль над озброєннями, ратифікованою понад 150 країнами, включаючи Росію.

Майкл Вайс, американський журналіст та автор книжок про тероризм і роботу спецслужб написав у мережі Х, що застосування Росією хімічної зброї проти українських військових “має стати набагато більшою міжнародною новиною”.

“Використання таких хімічних речовин не є поодиноким інцидентом і, ймовірно, викликане бажанням російських військ витіснити українські сили з укріплених позицій і досягти тактичних переваг на полі бою”, — цитує NYT заяву Держдепу. З його ініціативи запроваджено також санкції проти трьох державних організацій, пов’язаних з російськими програмами хімічної та біологічної зброї, і чотирьох компаній, які їх підтримують.

Анатолій Антонов, посол Росії в Сполучених Штатах, назвав звинувачення “одіозними та необґрунтованими” . Натомість українська влада повідомила про близько 1400 випадків ймовірного використання хімічної зброї на полі бою Росією з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року.

У березні, за інформацією українських військ, було повідомлено про 371 випадок підозри про використання хімічної зброї російськими військами, що приблизно в сім разів більше, ніж роком раніше.

Медики фіксували під час боїв поблизу Авдіївки застосування росіянами хлорпікрину, який сильно подразнює ніс, горло та легені.

У Державному департаменті заявили, що ігнорування Росією своїх зобов’язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї “походить з тієї ж гри”, що й її операції з отруєння Олексія Навального та Сергія Скрипаля.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG