Уряд Швейцарії заявив 2 травня, що “на даному етапі” Росії немає серед 160 делегацій запрошених на саміт миру, запланований на 15-16 червня поблизу швейцарського міста Люцерн з метою сприяти досягненню миру у війні Росії проти України.
Якщо ми просто запросимо Росію зараз, вони просто перешкоджатимуть саміту, і зроблять усе, щоб лідери залишили зал без нічого, без жодних відчутних результатів. Усім тим, хто ставить собі це запитання щодо участі Росії у переговорах, я запрошую їх вивчити реальність того, як Росія веде переговориДмитро Кулеба
Берн заявив, що завжди демонстрував відкритість щодо запрошення Росії, однак Москва неодноразово підкреслювала, що не зацікавлена брати участь у першому саміті.
“Швейцарія переконана, що Росія повинна бути залучена до цього процесу, - йдеться в заяві уряду Швейцарії, яку цитує агентство Reuters. - Мирний процес без Росії неможливий”.
Своєю чергою президент України Володимир Зеленський висловив впевненість, що “кожна миролюбна країна світу зацікавлена” відвідати саміт.
“До участі запрошені та очікуються глави держав та урядів з усіх континентів.
Саміт стане платформою для обговорення шляхів досягнення всеосяжного, справедливого й тривалого миру для України відповідно до Статуту ООН і норм міжнародного права. Усі держави, запрошені на саміт, продемонстрували свою відданість цим принципам”, - зазначив Зеленський у дописі у соцмережах.
“Я впевнений, що кожна миролюбна країна зацікавлена взяти участь у саміті, адже він має важливе значення не лише для України. Ідеться про глобальну роль кожної країни, а також про справжню повагу до міжнародного права та мирного співіснування в усьому світі”, - додав він.
Російські посадовці заявили, що довіру до Швейцарії як нейтрального посередника підірвано, бо країна приєдналась до санкцій ЄС проти Росії через її вторгнення в Україну. А речниця МЗС Росії Марія Захарова минулого тижня заявила, що без участі Росії будь-які переговори про припинення війни в Україні безглузді.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у розлогому відеоінтерв’ю виданню Foreign Policy пояснив незапрошення Росії на саміт миру тим, що класичні дипломатичні підходи до відносин з Москвою не працюють, адже вона не веде переговори “добросовісно”, й зробить усе, щоб завадити саміту.
“Наш підхід виходить з реальності та досвіду, який ми отримали в період між 2014 та 2022 роками, тому що агресія проти України почалася у 2014 році, і правління тодішніх політичних лідерів у Європі та Америці, дозволяючи цій агресії відбутися та досягти успіху, є ще одним розділом, який необхідно дослідити.
Але з 2014 по 2022 рік у нас було майже 200 раундів переговорів з Росією в різних форматах – з посередниками та двосторонніх. Нічого не вийшло. Це закінчилося повномасштабним вторгненням. І наші колеги з Німеччини та Франції – колишні учасники нормандського формату – це можуть підтвердити. Тож ми знаємо, що немає сенсу, щоб Росія була за столом переговорів, якщо не можна гарантувати, що вони за цим столом і діятимуть добросовісно. Це фундаментальний принцип – добросовісно”, – сказав Кулеба в інтерв’ю.
На думку очільника української дипломатії, існує два способи поставити Росію в умови, коли вона буде змушена вести переговори “добросовісно”.
“Перший – це успіх на полі бою. І друге – наявність коаліції країн, які поділяють однакові принципи та однакові підходи. Ось чому перший саміт не передбачає участі Росії. Тому що мета цього саміту – об’єднати країни, які поділяють принципи та підходи, на яких вони будуватимуть свої подальші дії. І тоді може відбутися спілкування з Росією, і Росія може бути частиною переговорів, тому що, ви маєте рацію, врешті-решт ви не можете припинити війну без обох сторін”, - додав Кулеба.
“Але якщо ми просто запросимо Росію зараз, вони просто перешкоджатимуть саміту, і зроблять усе, щоб лідери залишили зал без нічого, без жодних відчутних результатів”, - підсумував він.
“Усім тим, хто ставить собі це запитання щодо участі Росії у переговорах, я запрошую їх вивчити реальність того, як Росія веде переговори”.
Як повідомляв раніше Голос Америки, у січні 2024 року Швейцарія заявила, що проведе мирний саміт на прохання президента України Володимира Зеленського.
Швейцарський уряд заявив, що шляхом проведення саміту прагне створити рамки для досягнення тривалого миру в Україні, а також дорожню карту для участі Росії в мирному процесі.
Участь Китаю є “великим питанням” конференції. Як повідомило видання Swissinfo з посиланням на газету Neue Zuercher Zeitung, Ван Шітін, посол Китаю у Швейцарії, заявив у березні, що Пекін “розглядає можливість взяти участь”.
Тим часом очільник МЗС Китаю Ван Ї , якого цитує Swissinfo, заявив: “Китай підтримує скликання у відповідний час міжнародної зустрічі, визнаної як Росією, так і Україною, в якій усі сторони зможуть брати участь на рівних і чесно обговорювати всі мирні рішення”.