Спеціальні потреби

У США заборонено продаж бірманських рубінів


Важко знайти людину, яка не знає про проблему кривавих африканських діамантів. Про криваві рубіни з Бірми знають менше. Однак з часу подій, що сталися у країні у серпні-вересні, міжнародна спільнота все голосніше говорить про це явище. Тоді, коли військовий Уряд Бірми проводить черговий аукціон продажу рубінів, ринок для їх збуту стає все меншим. У Сполучених Штатах кількість ювелірів, які відмовляються продавати бірманські рубіни зростає з кожним днем.

В індустрії цінного каміння колір рубінів отримав назву голубиної крові. Томас Моузес, який працює в Американському гемологічному інституті, каже, що бірманські рубіни – найцінніші у світі:

“Історично – саме рубіни з Бірми вважають найпривабливішими серед знавців дорогоцінного каміння та мінералів”.

Однак, протягом багатьох років Бірма не була основним експортером рубінів. Ця ситуація змінилася, коли 1991-го року на сході країни були відкриті нові родовища. Відтоді Бірма стала найбільшим постачальником рубінів комерційної якості на сучасному ринку.

2003-го року у США почав діяти закон, який забороняє продаж бірманських рубінів. Однак, через прогалини у законі, вони потрапляють на американський ринок. Представник американської асоціації ювелірів Пеґґі Донахью зазначає:

“Як тільки камінь піддають обробці у Таїланді чи, скажімо, Індії – він не вважається експортом Бірми. Так, що цілком законно продавати у США видобуті у Бірмі рубіни, якщо їх обробили де-інде”.

Асоціація американських ювелірів каже, що ця прогалина зводить нанівець намір законодавців не допустити, щоб прибутки від продажу рубінів потрапили у руки військового Уряду Бірми. Виявляється, небагато американських ювелірів взагалі знають про заборону, – каже Пеґґі Донахью:

“Я говорила з ювелірами, які ніколи не чули про закон. З огляду на серпневі та вересневі події у Бірмі наша індустрії вважає це справою честі – почати протидіяти тому факту, що на наш ринок досі надходять бірманські рубіни”.

Асоціація почала кампанію, закликаючи своїх членів не продавати такі. До кампанії разом з кількома найбільшими представниками індустрії приєдналися такі ювелірні гіганти як “Тіффані” та “Картьє”. Долучилась до справи і перша леді Америки Лора Буш, яка привітала компанії, що підтримали заборону. Тим часом все більше постає питання, як безпомилково визначити місце походження каменя. Таку оцінку проводить Відділ кольорового каміння Американського гемологічного інституту.

На ринку сформувалась ціна на каміння, яка залежить від його походження. Тож люди хочуть знати звідкіля походить той, чи інший камінь і сподіваються, що з найціннішого джерела. У випадку з рубінами, Бірма є найціннішим джерелом.

Оскільки оцінка рубінів наразі стала питанням не лише комерції, але і політики, інститут почав використовувати найостаннішу технологію, яка з точністю у майже 100% може встановити звідки привезений рубін. Вуй Ванґ, який працює у Відділі кольорового каміння, за допомогою лазеру розрізає камінь на мікроскопічні частини, після чого піддає їх хімічному аналізу:

“Під мікроскопом можна побачити різницю між рубінами з Бірми та, скажімо, В’єтнаму. І ці відмінності є досить систематичними. Різні кольори, вкраплення та навіть молекулярний склад”.

Відділ кольорового каміння очікує напливу клієнтів, якщо законопроект, що забороняє продаж бірманських рубінів, незалежно від місця їх обробки, стане законом. Наразі документ знаходиться на розгляді Конгресу США.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG