Спеціальні потреби

Набирає обертiв iдея конституцiйного референдуму


В Україні оголошена нова громадянська ініціатива – всенаціональна кампанія з ухвалення нової Конституції. При цьому ініціатори кампанії наголошують: у конституційному процесі ключову роль мають відігравати громадяни, а не політики.

Конституція в Україні не працює, – стверджує відомий правник Віктор Мусіяка:

“По суті, влада робить, що вона вважає за потрібне. Президент трактує Конституцію по-одному, Кабмін по-іншому”.

Країні потрібен новий основний закон, – каже інший знаний юрист Ігор Коліушко:

“Суть нашої ініціативи полягає в тому, що Конституція України потребує змін”.

Імениті правники, політологи, народні депутати створили Громадянський конституційний комітет і оголосили всенаціональну кампанію за ухвалення нової редакції Конституції. За їх словами, до народу вони змушені апелювати через те, що Верховна Рада неспроможна внести до Конституції потрібні зміни. За нинішніх політичних розкладів парламенту ніколи не зібрати 300 необхідних голосів. А відтак ініціатори кампанії пропонують іншу технологію.

Це прийняття нового тексту Конституційною Асамблеєю з наступним його затвердженням на референдумі. Сам же текст нового основного закону планують розробити силами експертів та науковців. Наступні кілька місяців члени комітету мають намір провести у поїздках реґіонами України, де влаштовуватимуть громадські обговорення “Зеленої” і “Білої” книг з переліком конституційних проблем і пропозицій.

Як наголошують громадські активісти, нова Конституція має виражати волю народу. А тому вони не довіряють конституційним ініціативам, проголошеним політиками при владі. Члени комітету Юрій Збітнєв та Олексій Гарань зазначають:

“Конституція в Адміністрації Президента готується кулуарно, невідомо що і як туди закладають. Проникає якась інформація, але достовірно нічого не відомо. Я хотів би сказати, що громадський конституційний комітет це останнє попередження владі”.

“Досить небезпечно це лишати на волю політиків, коли Конституція стане заручником ситуативних рішень і ситуативних компромісів у парламенті. Звідси ідея запропонувати Конституційну Асамблею”.

Як додає Гарань, якщо новий основний закон прийматиме Конституційна Асамблея, ризик творення Конституції “під себе” виключений. Адже делегатів Асамблеї планують на 10 років позбавляти права посідати посади в органах державної влади.

А тим часом Президент України сьогодні вкотре згадав про необхідність конституційної реформи. Віктор Ющенко назвав 2008-ий рік “роком Конституції”, висловиши впевненість, що нова редакція основного закону з’явиться в Україні вже наступного року. При цьому, як додав глава держави, процес творення нової Конституції має бути “винятково публічним і прозорим”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG