Спеціальні потреби

Український Голодомор: Україна пам’ятає, світ визнає  (ВІДЕО)


У суботу в Нью-Йорку розпочалось відзначення 75-ої річниці українського Голодомору. Українська громада США разом з представниками дипломатичного корпусу України давно почали готуватися до річниці. Розпочалося все Жалібним походом пам’яті вулицями найбільшого міста Сполучених Штатів.

Зранку до так званого українського села в Мангеттені почали прибувати автобуси з різних міст Америки. Свою ходу українці розпочали від церкви Святого Юра. Взяти участь в акції зібралось близько двох тисяч людей. Всіх їх об’єднувало бажання розповісти світу про трагедію народу України. Учасник походу Матвій Дубас вважає це нагодою показати світу, що українці вміють гуртуватися.

Активну участь в організації відзначення річниці Голодомору у США та у світі загалом бере Світовий конгрес українців. Його президент Аскольд Лозинський зазначив:

“Це – початок цьогорічної акції. І, я думаю, нам треба її продовжувати, щоб не тільки українці про це пам’ятали, але й щоб увесь світ прийняв і усвідомив, що це був геноцид проти українського народу”.

Участь у жалобній ході взяло чимало громадян України. Мешканка Львова Ольга Ядловська гостює у дітей у штаті Нью-Джерзі:

“Дуже важливо, щоб увесь світ знав про цей геноцид, який колись пройшов в нас на Україні”.

Українці усвідомлюють, що про одну з найстрашніших трагедій в історії людства, світ майже нічого не знає. Тож, за словами організаторів, завдання акції можна поширити інформацію про Голодомор. Йдучи вулицями міста, волонтери роздавали перехожим брошури з інформацією про голодомор та з проплаченими листами до Державного секретаря США із закликом рекомендувати Президенту Бушу визнати український Голодомор геноцидом.

Пройшовши відстань у п’ять кілометрів, колона прибула до найбільшої церкви Нью-Йорка – Собору Святого Патрика. Тут священики українських греко-католицької та православної церков відслужили соборну панахиду в пам’ять жертв Голодомору.

У рамках відзначення річниці трагедії українська громада США планує цілий ряд акцій протягом року. Пересувні виставки, конференції, підготовка навчальних планів з інформацією про Голодомор для учнів старших класів та університетів. Гасло, під яким відбуватимуться відзначення, озвучив Михайло Савків – президент Українського конгресового комітету Америки:

“Україна пам’ятає, світ визнає”.

Пан Савків також зачитав листа від Президента США, в якому Джордж Буш висловив співчуття українцям та наголосив на важливості пам’ятати про трагедію народу України.

До присутніх також звернувся конгресмен США українського походження Моріс Гинчі:

“Я стою тут перед вами, як американець українського походження з відчуттям глибокої скорботи за померлими”.

Від уряду України у церемонії вшанування пам’яті жертв Голодомору взяли участь Постійний представник України при Організації Об’єднаних Націй Юрій Сергеєв та посол України в США Олег Шамшур. Останній в інтерв’ю “Голосу Америки” наголосив на важливості проведення подібних акцій за межами України:

“Треба визнати, що про трагедію Голодомору поза межами України все ж таки знає дуже мало людей. Тобто треба донести правду про цю подію, про цю страшну трагедію”.

Акція в Нью-Йорку закінчилася молитвою за душі померлих. Кульмінація відзначень 75-ої річниці українського Голодомору в США має відбутися за рік, коли заплановано відкриття або закладення пам’ятника жертвам цієї трагедії у Вашингтоні. Постанову про це прийняв Конгрес США минулого року. Однак, місце під пам’ятник ще не знайдено. Цією справою займаються як українські урядовці, так і українська громада Сполучених Штатів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG