Спеціальні потреби

Обсерваторія у Техасі встановила віддалення Місяця від Землі


Пройшло лише 50 років, як людство запустило в космос перший супутник землі. Сьогодні провідні країни світу активно освоюють навколоземний простір. На орбіті працює і розширюється міжнародна космічна станція. Лише минулого тижня з неї повернувся американський корабель багаторазового використання “Дискавері”. А 6 грудня планується чергова місія корабля “Атлантіс”.

Однак, освоєння космосу це не лише космічні польоти, а і кропітка праця на Землі. Так, у штаті Техас вже майже 40 років працює унікальна, але мало відома програма. Науковець Джеррі Вайнт вже 38 років, майже кожного ранку подорожує самотньою гірською дорогою до обсерваторії. Тут Джеррі вмикає лазер, промінь від якого подорожує до Місяця і назад кілька тисяч разів на день.

Це частина дослідження фінансованого аерокосмічним агентством НАСА. Лазер надсилає зелений промінь через телескоп до чотирьох відбивачів світла на місяці. Світло попадає у відбивач, який відсилає його назад на Землю. Перший відбивач світла встановили американські астронавти під час висадки на Місяць майже 40 років тому. Згодом американці встановили ще два, а Радянський Союз ще один. Науковець вважає майже дивом той факт, що можна відсилати лазерні промені на Місяць і отримувати їх назад.

За допомогою лазера вчені отримують інформацію про земне тяжіння, морські приливи та рух земної кори. Також цим методом встановлено, що Місяць віддаляється від Землі на майже чотири сантиметри щороку.

Ця інформація про структуру Землі та Місяця надзвичайно важлива для розуміння роботи планет.

Саме цю інформацію з дня в день збирає Джеррі Вайнт у горах західного Техасу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG