Спеціальні потреби

Баунд Брук – центр українського православ’я у США  (ВІДЕО)


Перші хвилі української імміграції до США традиційно гуртувалися навколо церков. Тож за існування імміграції у Сполучених Штатах виникли сотні українських парафій, як греко-католицьких так і православних. У жовтні 1950-го року бiльшiсть православних парафiй у США об’єдналися у єдину церкву. З того ж часу центром українського православ’я в Америці стало маленьке містечко у штаті Нью-Джерзі Баунд Брук.

Землю під адміністративний центр православна українська громада придбала 1951-го року, за величезну на той час суму – 90 тисяч доларів. З того часу, на 23 гектарах землі почалась поступова розбудова. У вересні 1954-го тут було закладено унікальний український цвинтар, на якому сьогоднi спочиває майже десять тисяч як пересічних українців, так і цвіт нації. Люди, імена яких старанно приховувала радянська влада, але які були історичними фігурами в історії України.

Анастасія Грибович – адміністратор кладовища, який iнколи називають українським пантеоном. Вона розповідає, що земля, на якій розташований цвинтар свого часу належала родині борця за незалежність Америки Генріка Фішера. Українці досі доглядають за родинним цвинтарем попередніх господарів:

“Продали нам цю землю з умовою, що ми будемо доглядати цей цвинтар. На тій підставі і наш цвинтар – вічний”.

У 1955-му році тут почалося будівництво меморіальної церкви пам’ятника Святого апостола Андрія Первозванного. Будівництво церкви в пам’ять жертв українського голодомору закінчилося за десять років.

“Тут було вкладено цеглину із мурів київського Собору Святої Софії. Її було привезено сюди 1961-го року і вкладено у стіну”, – зазначає новоприбулий іммігрант ієромонах Даниїл. Баунд Брук, каже він, перетворився на святе для православних українців діаспори мiсце:

“Для мільйонів українців це є центром української духовності за кордоном. І ми інколи називаємо Баунд Брук новим Єрусалимом. Саме тут ми змогли зберегти те, що радянська влада роками намагалася знищити”.

Отець Даниїл є деканом семінарії, що працює при центрі з 1975-го року. За роки її існування тут було підготовлено кілька десятків православних священиків, – каже він:

“У нашій семінарії Святої Софії є каплиця трьох святителів. Тут розпочинається навчальний день для наших студентів”.

Майбутнi українськi богослови та священики приїжджають сюди навчатися з усіх куточків світу. Цього року у семінарії навчається п’ять студентів з України. До їхніх послуг велика бібліотека з унікальними книгами та архіви музею, що розташований при Українському культурному центрі.

Українським іммігрантам свого часу вдалося врятувати і зберегти унікальні для історії України речі. Так, у цьому музеї зберігають грамоти з підписами гетьманів Івана Мазепи та Івана Скоропадського. Тут є один з нечисленних екземплярів першої у слов’янському світі повної друкованої Острозької Біблії. На полиці музею лежить бронзовий хрест Енколпіон, датований 1240-им роком. Цю річ було знайдено і врятовано під час будівництва київського метро. Тут також збережено епітрахіль Митрополита Петра Могили та урну, в якiй свого часу зберігались його мощі.

Куратор музею Наталія Гончаренко завжди з особливим трепетом доторкається до ікони, яку монахи Києво-Печерської Лаври подарували Івану Мазепі у 1702-му році:

“Подумати тільки, хто торкався цієї ікони, хто цілував цю ікону! Монахи і старці, які її малювали, є тепер святими і лежать у Києво-Печерській Лаврі”.

Поміж численних речей, можна знайти оригінал одного з універсалів Директорії Української Народної Республіки, речі з козацьких розкопок, старовинні прикраси. Поки що більшість експонатів зберігають в архівах, однак вже почалось будівництво нового сучасного будинку-музею.

Як розповідає голова Консисторiї Української Православної Церкви у США Архієпископ Антонiй, фінансово центр підтримують приватні особи. Імена великих жертводавців церква вносить в історію. А за всім, що вдалося розбудувати у провінційному Баунд Бруку, стоїть ідея та енергія покійного Патріарха Мстислава. Саме ця людина ще у санi архієпископа ініціювала об’єднання православних парафій США в єдину церкву та створення адміністративного центру у Нью-Джерзі. У 1990-му році, коли владика Мстислав був митрополитом, собор вiдродженої Української Автокефальної Православної Церкви у Києві обрав його Патріархом Київським і всієї України. На цiй посадi вiн до своєї смерті 1993-го року очолював як церкву в дiаспорi, так i в Українi. Сьогоднi його тлiннi останки спочивають у мавзолеї пiд побудованою ним церквою-пам`ятником у Баунд Бруку.

Владика Антоній Архієпископ УПЦ у США зазначає: “Патріарх Мстислав задумав це місце як справжній український Єрусалим. Він бачив це центром, який об’єднував би усіх православних українців у вільному світі”.

У червні 1971-го року на українському цвинтарі було посвячено Хрест пам’ятник борцям за волю й державність України. Біля його підніжжя лежить привезена з Європи плита з могили Симона Петлюри. Незабаром тут планують звести меморіал американцям українського походження, які воювали у лавах збройних сил США. Баунд Брук своїми особливими надбаннями став не просто адміністративним центром українського православ’я в дiаспорi, а місцем, де українці зберігають свою історію та згадують своїх героїв.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG