Спеціальні потреби

Українські гімнасти на олімпі слави Цирку дю Солей  (ВІДЕО)


Близько 30 років тому два десятки бродячих артистів виступали на вулицях міст канадської провінції Квебек. Гроші за свої номери актори збирали так, як це прийнято серед вуличної богеми – у капелюх, який передавали по колу. У 1984-му році Уряд Канади започаткував культурну програму під назвою “Відкрий Канаду”. Один з цих артистів вуличної трупи – Жиль Сте Круа – подав запит в рамках цієї ініціативи на організацію літніх гастролей свого колективу. Уряд погодився. Так народився Цирк дю Солей, у перекладі з французької – Цирк Сонця.

Сьогодні Цирк дю Солей – найвідоміший та найбільший цирк у світі. У ньому працює майже чотири тисячі людей, з яких тисяча – артисти. Всього цирк має 14 шоу-програм, для кожної з яких створюються оригінальні циркові номери, костюми, сцена, декорації, музика та навіть мова. Починаючи з його заснування, понад 70 мільйонів людей у всьому світі подивилися виступи цирку. Кармен Руе – одна з тих вуличних артистів, які заснували Цирк дю Солей – каже, що секрет успіху цирку в його унікальності:

“Ми створюємо новий світ. Кожне шоу – це новий всесвіт”.

Інша причина популярності цирку – майстерність його артистів. Щодня так звані “рекрути” переглядають виступи гімнастів, акробатів, стрибунів у воду, спортивних екстремалів, співаків, танцюристів, циркачів в усьому світі – від Олімпійських Ігор до вуличних виступів. А тепер ще і в Інтернеті. Кармен Руе зазначає:

“Ми беремо ті навички, яких вони набули в спорті, та додаємо артистичне тренування”.

Сьогодні в циркових шоу виступають артисти понад сорока національностей. Вікторія Жердєва з Донецької області – багаторазова чемпіонка світу зі спортивної акробатики. Вона каже, що чимало спортсменів в Україні прагнуть потрапити до цирку. Але найбільше про це мріють циркові артисти.

Ще 2003-го року Вікторія разом з чоловіком, теж спортсменом, відправили касету зі своїм номером до Монреаля, де знаходиться штаб-квартира Цирку дю Солей:

“Ми вже втратили надію, вже й не сподівалися і тут надійшла пропозиція. Спочатку не повірили”.

Вікторія виступає у шоу “Салтімбанко” всього шість місяців. Каже, що після професійного спорту, робота у цирку – радше задоволення, ніж важка праця:

“Я взагалі люблю виступати перед глядачами. Я людина спортивна. Адреналін. Добре. І тут такі глядачі. Приймають дуже добре”.

Серед майже сорока зірок шоу “Салтімбанко”, вісім – українці. Також є артисти з Росії та Казахстану. І це є характерним для багатьох циркових шоу.

Кармен Руе зазначає: “В країнах колишнього Радянського Союзу, в Україні зокрема, гімнастика та цирк традиційно поєднанні набагато довше, ніж тут”.

Сестри-близнючки Таїсія та Руслана Базалій з Херсону виступають в цирку вже шість років. Коли їм було чотирнадцять, їхній тренер записав виступ дівчат на касету та відправив її до головного офісу цирку дю Солей.

Кармен Руе: “Для цього номеру ми шукали близнюків. Коли ми побачили цих двох чудових дівчат-гімнасток, то було легко помітити, що вони мали добрі навички в гімнастиці. І виглядали вони абсолютно однаково. Ми зрозуміли, що можемо їх тренувати для трапеції, та привезли їх до студії в Монреаль”.

Після року навчання в Монреалі Таїсія та Руслана відправилися в турне. Школу закінчували по дорозі:

“Все було дуже нове. Зовсім інше. Ми не розуміли, де ми, як ми сюди потрапили, було цікаво. Важко, але цікаво. Без батьків було важко, але нам було легше, бо ми близнюки. З нами школа їздила. У нас було три вчителі і десять дітей, які працювали в шоу. І ми всі разом вчилися так три роки”.

Дівчата вже виступили майже у всіх країнах Європи, в Латинській Америці, Канаді, а зараз вони у Сполучених Штатах. Після кожних 12 тижнів турне – два тижні перерви. Тоді сестри або їдуть додому, або відпочивати на островах. Кажуть, що таке життя їм надзвичайно подобається. Але найбільшу насолоду вони отримують від сцени:

“Нам не страшно. А от глядачам страшно. Дуже весело, коли чуємо, як публіка вигукує: “а”, “о””.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG