Спеціальні потреби

Утворення коаліції в Україні може знову затягнутися


Нова коаліціада буде затяжною, – прогнозують експери, коментуючи початок коаліційних переговорів в Україні. Попри сьогоднішнє доручення президента, коаліцію не буде сформовано, а ім’я прем’єра названо через п’ять днів, – твердить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

“Ні, зрозуміло, що ні. Тобто це такий тест на те, хто перший зробить помилку”.

Як каже політолог, створення коаліції – як демократичної, так і широкої – ховає в собі надто багато підводних каменів. А тому президент чекатиме, доки ситуація визріє:

“В Україні парламентсько-президентська система з поділом на меншість і більшість, владу та опозицію – вона є на папері. Вона є в Конституції, в Законі про Кабмін, у регламенті парламенту. Але в реальності вона не ліпиться, вона не складається. Тому що є інша структура еліт, структура країни, структура політичних сил, яка виходить за рамки класичної британської парламентської системи.

І тому для президента у цьому випадку – єдиний поки що тактичний хід це затягувати час, робити маневр, шукати якісь нетривіальні відповіді на нетривіальну ситуацію. Тому що ситуація не тривіальна, вона не європейська, а українська. І все буде вирішуватись у цих маневрах, в такій напівсиловій грі між трьома основними політичними силами та іншими партнерами, перш за все Литвиним. Чим це закінчиться – ніхто вам сьогодні не скаже, тому що не знає”.

Інший експерт, директор Центру соціальних досліджень “Софія” Андрій Єрмолаєв поділяє думку про те, що процес коаліційних переговорів буде довгим і болісним. Коаліція не складатиметься, невизначеність триватиме. І в цій ситуації затребуваною у суспільстві може виявитись ідея президента про повернення до старої політичної системи, – каже Єрмолаєв:

“Власне, зараз президент застосовує тактику, яку я визначаю як кризове маневрування. За рахунок маніпуляції настроями різних політичних сил, які поки що не знають, які альянси будуть найбільш оптимальними, президент поступово просуває ідею про те, що ця політична система неефективна в принципі, як не складай. І в нього це непогано виходить. Ми бачимо, як важко складається перший тиждень після виборів. Мета цього етапу для президента це довести і політикам, і суспільству, що не буде нічого доброго, поки не буде зміни до Конституції, не буде поновлено сильний президентський центр. Як за часів Кучми, а може, ще й потужніший. І шлях до цього це референдум.

Так що кризове маневрування буде виглядати як затягнута коаліціада, в якій президент буде наполягати на компромісі і водночас просувати ідею швидкої ефективної політичної реформи, яка поновить повноваження президента
і змінить повноваження парламенту.

Це буде виглядати як панацея, суспільство буде сприймати цю ідею як альтернативу нинішнього безладу”.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG