Спеціальні потреби

Уряд Іраку не може відзвітувати за надані кошти


Колишній керівник слідчої комісії, яка розслідувала корупційні справи в Іраку заявив на слуханнях в американському Конгресі, що Іракський уряд не може відзвітуватися за 18 мільярдів доларів, отримані ними як допомогу для відбудови країни. Суддя Раді Гамза, який нещодавно звільнився посаду керівника комісії заявив, що за час своєї роботи йому та членам його сім’ї не раз погрожували розправою.

Суддя Раді займався розслідуванням фактів корупції в іракському уряді. Він каже, що 31 працівник його комісії і принаймні 12 їхніх родичів були вбиті через те, що займалися розслідуванням цих справ. Раді свідчив перед членами Комітету Конгресу США з реформ та нагляду. Він сказав законодавцям, що корупція практично зупинила процес відбудови Іраку. А також підтвердив, що бойовики отримують значні кошти від незаконного продажу іракської нафти:

“У тих районах де є нафта, як, наприклад контрольована сунітами Баіджі і шиїтами Басра, бойовики займаються продажем нафти і витрачають ці кошти на купівлю зброї для своїх загонів”.

На запитання чи Іракський Прем’єр-міністр Нурі Аль-Малікі є залученим до корупції, суддя Раді відповів таке:

“Як суддя, я не можу звинуватити когось без належних доказів та фактів. Однак, я скажу, що Малікі захищав деяких своїх родичів, задіяних у корупційних схемах”.

Голова комітету Генрі Ваксман звинуватив Держсекретаря США Кондолізу Райс у перешкоджанні його підлеглим перевірити документи та свідчення звинувачених у корупції в Іраку. Він заявив, що офіс Кондолізи Райс навіть заднім числом засекретив деякі документи відносно Іраку, після того як його комітет зробив на них запит. Ваксман не приховував свого роздратування, задаючи питання заступнику Держсекретаря США Леррі Баталеру:

“Чи вважаєте ви, що Уряд Іраку має політичну волю і вплив, щоб викорінити корупцію у владі?”.

На що Леррі Батлер відповів: “Пане голово, запитання, що в загальному стосуються наших відносин з Іраком, краще обговорювати в обмеженому колі учасників”.

Генрі Ваксман: “А ця інформація мусить бути засекречена? Я маю на увазі, подивіться на людей, що гинуть в Іраку, на мільярди доларів, що там витрачаються. Це американський народ запитує, що ми робимо і які є наші шанси на успіх. Як взагалі ми можемо сподіватися на перемогу, якщо корупція захлинула уряд Малікі. Якщо я, як представник людей і голова цього комітету, запитую вас, чи здатний він подолати корупцію, чому ви не можете на це відповісти?”.

Леррі Батлер: “Пане голово, ми неодноразово підтверджували нашу готовність зустрітися з представникми вашого комітету за закритими дверима”.

Генрі Ваксман: “В такому разі, я боюся, що пані Райс матиме складну розмову з нашим комітетом”.

Раніше Державний департамент США заявляв, що всерйоз сприймає звинувачення Іраку в корупції, але наполягає на обговоренні цієї тему у закритому колі експертів та законодавців.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG