Спеціальні потреби

Чи можливе створення широкої коаліції в новому парламенті


Чи можливе створення широкої коаліції? Запитання, на яке помаранчеві до виборів відповідали категоричним “ні”, знову актуальне. Після того як президент у середу закликав Партію регіонів, НУНС, БЮТ і Блок Литвина домовлятися, табуйовану до того тему почали активно обговорювати.

Більшість політологів при цьому висловлює думку, що “широка коаліція” неможлива. У її створення не вірить директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

“Я думаю, що це нереально. Справа в тому, що НУНС у повному складі за жодних умов не погодиться брати участь у широкій коаліції. Це абсолютно для мене очевидно. Юлія Тимошенко за жодних умов не погодиться. Значить, залишається єдина можливість – розпад фракції блоку Ющенка. Оскільки він нібито хоче щось подібне створити і, скоріш за все, може переконати частину, чи примусити частину Нашої України-Народної самооборони піти туди, куди їм буде вказано. Але тільки частину. Але чи можливо це юридично. Частина юристів каже, що це в принципі неможливо, а частина каже, що можна знайти якісь підстави.

Я не вірю в це. Я думаю, що жага влади Тимошенко настільки серйозна, вона справді тріумфатор виборів, вона перемогла в цьому дербі між Ющенком і Тимошенко на електоральному полі помаранчевих, і вона не поступиться владою за жодних умов. Я думаю, що вона буде прем’єром, і буде більшість БЮТ-НСНУ”.

Можливість появи помаранчево-біло-синьої коаліції, в якій пропрезидентська партія об’єдналася б з Партією регіонів, відкидає також керівник наукових програм Інституту відкритої політики Максим Стріха:

“Я думаю, що електоральний результат Юлії Тимошенко, якого не спрогнозував ніхто – ні аналітики, ні соціологи, – перекреслив таку можливість, яка була б дуже-дуже реальною, якби Юлія Володимирівна набрала на 3-4% голосів менше. Але за сьогоднішньої ситуації президент, безумовно, розуміючи, що з погляду інтересів зняття розколу суспільства, з багатьох інших міркувань широка коаліція була б бажанішою, – однак, боюся, ніколи не наважиться зробити рішучих кроків до такої коаліції. Виборці однозначно сприйматимуть це як зраду. А як виборці трактують зраду, показав сумний досвід Мороза”.

Водночас, як зазначають експерти, демократична більшість, яка буде створена, муситиме шукати якісь грунтовні моделі порозуміння з Партією регіонів. Інакше регіонали просто заблокують початок роботи нового парламенту, – вважає директор фундації “Відкрите супільство” Юрій Сиротюк:

“Я думаю, якщо не буде широкої коаліції або не будуть дані якісь дуже хороші гарантії, преференції тримачам контрольного пакету акцій Партії регіонів, тобто принаймні групі Ахметова, то нема гарантії, що Партія регіонів складе депутатську присягу у Верховній Раді України і Верховна Рада запрацює. Більше того, сьогодні регіонали, з одного боку, показують свою миролюбну позицію, заявляють, що вони визнають результати виборів, готові об’єднувати країну, але з іншого кажуть, що не дадуть забрати в них перемогу чи витиснути їх із влади. І тому мені здається, що для того, щоб парламент запрацював, в якійсь мірі ця широка коаліція має бути утворена”.

На думку політологів, з Партією регіонів можна домовитися про призначення губернаторів чи вкраплення окремих міністрів в уряд – навіть за формального статусу опозиції. Так чи інакше – для того, щоб парламент працював, домовленості мусять бути, – кажуть експерти.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG