Спеціальні потреби

КВУ: Півтора мільйона виборців не зможуть проголосувати


Півтора мільйона виборців не зможуть проголосувати через помилки у списках. Такий прогноз оприлюднив Комітет виборців України. Серед інших загроз виборам, які називає КВУ, – процедура голосування на дому, підкуп членів виборчих комісій та затягування підрахунку у виборчу ніч.

Кампанія, що завершується сьогодні, була вільною, конкурентною і прозорою. За висновком Комітету виборців, єдиним суттєвим порушенням, що затьмарило демократичність процесу, стала постійна демонстративна агітація посадових осіб за різні політичні сили. Як на організаційний негатив КВУ вказує також на те, що держава не впоралась з підготовкою виборчого процесу. Якість списків на виборах 2007 гірша, ніж у попередню кампанію, – каже виконавчий директор КВУ Євген Побережний:

“За нашими оцінками, близько півтора мільйона українських виборців не зможуть проголосувати через неточності у списках виборців. Ці неточності викликані або тим, що їх забули внести, або тим, що ці виборці будуть викреслені за даними прикордонної служби”.

До півтора мільйона тих, кого позбавлять права голосу помилки у списках, – кажуть в КВУ, – додасться невизначена кількість громадян, яким взяти участь у виборах завадить відсутність відкріпних талонів.

Загрозою під час голосування, крім якості списків, комітет вважає процедуру голосування на дому. А до головних загроз під час підрахунку голосів відносить навмисне затягування цього процесу на дільницях та підкуп членів комісій. Голова правління КВУ Ігор Попов зазначає:

“Ми прогнозуємо затягування із підрахунком в ніч виборів, тому що багато членів комісій будуть чекати вказівок із штабу – рахувати швидше, повільніше, підписувати – не підписувати, брати протокол – не брати протоколу. Технічно реально порахувати до півночі. О десятій закрилась дільниця, до дванадцятої можна порахувати. Проте, на жаль, ми прогнозуємо, що підрахунок може затягтися аж до ранку через конфлікти всередині дільничної комісії, а також реальні проблеми із спробами маніпуляції при підрахунку, із недопущенням спостерігачів час підрахунку, із відмовами підписувати бюлетені”.

Голова прес-служби КВУ Олександр Черненко серед іншого наголошує на проблемі підкупу:

“Став масовим підкуп членів виборчих комісій, зокрема з боку тих політичних сил, які їх туди надсилають. На це можна було б закрити очі, бо хоч якось людей мотивують працювати в комісіях. Інакше б у нас взагалі комісії не працювали. Але насторожує інше. Насторожує, коли одні партії вже починають підкуповувати членів виборчих комісій, представлених іншими партіями”.

Попри згадані загрози – прогнозує Комітет – спроби фальсифікацій на виборах не наберуть масового системного характеру і будуть можливі лише на тих дільницях, де не всі партії забезпечать присутність своїх спостерігачів. КВУ передбачає також, що хоч би яким був результат виборів – все одно їх будуть оскаржувати, а підбиття офіційних підсумків – затягувати. А тому комітет закликає вже зараз зняти всі можливі підстави для такого оскарження. Зокрема, рекомендує президенту негайно відкликати свій позов до Конституційного Суду щодо заборони голосувати громадянам, які повернуться в Україну менш ніж за три дні до виборів. Цих громадян, за даними прикордонних служб, уже почали викреслювати зі списків, і запізніле рішення Конституційного Суду породить лише додаткову плутанину, – кажуть експерти КВУ.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG