Спеціальні потреби

Екзит-поли можуть оприлюднити свої джерела фінансування


Консорціум “Національний екзит-пол 2007” звернувся до організаторів інших екзит-полів, які проходитимуть в Україні, з пропозицією розкрити свої джерела фінансування. Вікдривши інформацію про замовників та виконавців, соціологи сподіваються уникнути “війни” екзит-полів, яка може знову спалахнути у день виборів.

Дізнатись результати виборів у день виборів. Таку можливість дає екзит-пол – опитування, яке соціологи проводять на виході з виборчих дільниць. Технологію придумали на Заході для задоволення цікавості нетерплячих; в Україні ж екзит-поли служать поважній меті – допомагають проконтролювати чесність підрахунку голосів. Так, 2004-го екзит-пол, який засвідчив перемогу Ющенка над Януковичем, став аргументом для Помаранчевої революції.

Проте будь-яку добру ідею в Україні вміють довести до абсурду. На останніх парламентських виборах екзит-полів було уже декілька. Результати різні, кому вірити – невідомо, і всякий сенс екзит-полу як мірила чесності виборів втрачається. Історія може повторитися і цього разу, – застерігає один з організаторів Національного екзит-полу 2007, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький:

“Ми зараз трішки збентежені тим, що в Україні відбудеться чотири екзит-поли. З одного боку, це прекрасно. Що більше відповідальних екзит-полів, то краще. Але в цих політичних умовах є небезпека того, що за екзит-полами можуть стояти окремі політичні сили. Це небезпечно, бо певні політичні сили, які замовлюють і оплачують той чи інший екзит-пол, можуть використати його у своїх інтересах”.

Аби цього не сталося, Національний екзит-пол 2007 закликав організаторів інших екзит-полів “відкрити обличчя”.

“Ми пропонуємо обмінятися інформацією про те, як проводилися дослідження, цілі екзит-полів, хто їх фінансує”, – каже організатор Національного екзит-полу, директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ілько Кучерів.

За його словами, відкритість зніме взаємні підозри, і тоді на виборах буде не війна, а ансамбль екзит-полів, які разом представлять громадянам лише достовірні дані.

Приклад прозорості демонструє сам Національний екзит-пол, який уже в дев’ятий раз проводитиметься в Україні. Як повідомили організатори, вони планують опитати 20 тисяч респондентів на трьохстах виборчих дільницях по всій Україні. Опитування проведуть авторитетні Київський міжнародний інститут соціології та Центр Разумкова. Бюджет екзит-полу складє 130 тисяч доларів, а профінансує захід Форум міжнародних донорів, серед яких Міжнародний фонд “Відродження” та посольства багатьох західних країн.

Тим часом про три інші, альтернативні екзит-поли відомо небагато, і джерел свого фінансування вони не афішують. Один проведе своїми силами канал ICTV, другим буде екзит-пол досі невідомої соціологічної фірми “Соціовимір”, третій здійснить соціологічна фірма, що консультує Партію регіонів.

Чи слід готуватися до скандалів і до війни цифр – за словами організаторів Національного екзит-полу 2007, це залежить від того, чи буде почуто їхній заклик і чи дотримаються колеги етичних стандартів професії.

Учасники Національного екзит-полу нагадують також, що результати свого опитування вони оприлюднять в прямому ефірі о 22.00 в день виборів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG