Спеціальні потреби

Українку нагороджено медаллю “Праведників народів світу”  (ВІДЕО)


У Меморіальному музеї Голокосту у Вашингтоні відбулося вручення медалі “Праведників народів світу”. Нею посмертно була нагороджена мешканка Херсону Євгенія Замороко-Лисенко. На церемонії були присутні посли України, Ізраїлю та Чехії, сенатор Бен Кардин, представники єврейської та української громад.

Починаючи з 1963-го року Яд Вашем – урядове агентство Ізраїлю з пам`яті мучеників та героїв Голокосту – вручає медаль “Праведників народів світу”. Нею нагороджують людей різних національностей, які ризикували власним життям, рятуючи євреїв від геноциду. Ірена Стенфелдт очолює відділ Яд Вашем, який займається збиранням та перевіркою інформації. Вона розповідає, що найчастіше до них звертаються євреї з власними історіями про тих, хто надавав їм притулок та допомогу під час Другої світової війни:

“У нас є команда, яка завдяки поєднанню історичних досліджень та детективної роботи веде розслідування. Після того, як історія знаходить підтвердження, ми представляємо справу спеціальній комісії Яд Вашем. Вона уважно розглядає кожний випадок та приймає рішення про нагороду”.

Кілька років тому відділ Ірени отримав листа від мешканки Ізраїлю Маші Співак. У ньому розповідалося про українську вчительку з Херсону:

“Ми написали їй листа із запитаннями. Пошукали інформацію про Херсон у нашому архіві. Також ми надіслали листа в Україну, але не отримали відповіді. Написали ще один – знову жодної відповіді”.

Листи надходили до Євгенії, яка тоді була вже дуже похилого віку та жила з одним із своїх синів в Україні. Микола Замороко зазначає:

“Коли мати померла, брат переслав нам ці листи. Я написав в Яд Вашем”.

Ірена каже, що тільки після того, як Микола отримав листи та відповів, організація змогла відновити інші матеріали та представити справу комісії. За словами Ірени, під час Другої світової війни Євгенія Замороко, тоді молода вчителька, допомагала єврейській дівчинці:

“Не зважаючи на ризик, вона допомагала своїй колишній учениці, яка залишилася на самоті після того, як всю її родину вбили нацисти. Вона написала нам: “В той час, коли неможливо було ходити вулицями, аби не чути навколо вигуків на свою адресу “жидівка”, я могла прийти до них ввечері – до двох вчителів – і вони мене нагодують, викупають та нададуть притулок”.

Іншої вчительки – Клавдії Супової – як і врятованої дівчинки Маші Співак та самої Євгенії вже немає серед живих. Медаль “Праведників народів світу” була вручена одному з синів Євгенії – Миколі Замороко.

Посол Ізраїлю у США Саллай Мерідор: “На десятій сесії 23 жовтня 2006-го року Комісія з визнання праведників народів світу урядового органу Яд Вашемом прийняла рішення. Згідно з цим рішенням та на основі наданих доказів вирішено нагородити Євгенію Замороко-Лисенко, яка під час Голокосту в Європі ризикувала своїм життям, аби врятувати переслідуваних євреїв”.

Вперше церемонія нагородження відбувалася в Музеї Голокосту у Вашингтоні. Вшанувати пам`ять мешканки Херсону приїхав і сенатор від штату Меріленд Бен Кардин:

“Це – більше, ніж героїзм. Ця жінка не тільки врятувала життя. Вона допомогла врятувати наш світ від того безумства, яке коїлося під час Другої світової війни”.

З часу заснування медалі “Праведників народів світу” було нагороджено близько 22 тисяч людей з різних країн. Дві тисячі з них – з України.

XS
SM
MD
LG