Спеціальні потреби

У Пакистані поглиблюється політична криза


Напередодні критично-важливих виборів у Пакистані політичний ландшафт країни затьмарений. Двоє колишніх прем’єр-міністрів готуються до повернення з вигнання, маючи на меті кинути виклик не лише один одному, а й військовому керівникові країни. Їхнє повернення створює можливість відновлення запеклої ворожнечі у пакистанській політиці 1990-их років, яка призвела до встановлення влади військових.

Колишня прем’єр-міністр Пакистану Беназір Бгутто веде переговори з Президентом Первезом Мушарафом. Вона хоче повернутись з вигнання, довести безпідставність висунутих проти неї звинувачення в корупції та взяти участь у виборах. Своєю чергою генерал Мушараф домагається переобрання ще на один термін на посту президента. Хоч обидві сторони заявили, що вони близькі до досягнення згоди, на думку деяких експертів, остаточної домовленості не укладено.

Генерал Мушараф, політичне становище якого останніми місяцями послабилось, прагне, щоб його переобрав ще теперішній парламент. Натомість Бгутто твердить, що слід зачекати і проголосувати за президента вже після загальних виборів.

Експерт Марвин Вайнбаум каже, що Мушараф не збирається відмовлятися і від своєї військової посади, як цього вимагає від нього Бгутто:

“Президент Мушараф не бажає зрікатися військової уніформи, і ми це від самого початку знали. Він також дуже побоюється, що його можуть не переобрати президентом”.

Ще більше ускладнює становище недавнє рішення Верховного суду Пакистану про те, що політик, якого Мушараф у 1999-му році усунув від влади, колишній прем’єр-міністр Наваз Шаріф, має право повернутись на батьківщину. У телевізійному інтерв’ю Шаріф заявив, що повернеться додому 10 вересня. Він також критично ставиться до переговорів між Бгутто і Мушарафом:

“Я не знаю, що відбувається у відносинах між Мушарафом і Беназір Бгутто. Не знаю, чому взагалі потрібно говорити з Мушарафом на цьому етапі, коли він втратив усю свою популярність і в Пакистані вплив його уряду не відчувається. Чи доцільні угоди на цьому етапі? Яка їх мета?”

Марвин Вайнбаум вважає, що політичні переговори між Мушарафом і Бгутто заплямили її репутацію в очах деякої частини пакистанського суспільства:

“Беручи до уваги, що майбутнє Мушарафа марніє, багатьом людям у Пакистані та інших країнах стає ясно: щоб врятувати себе і повернутися в політику, вона готова рятувати його”.

Сама ж Беназір Бгутто відкидає звинувачення у політичному опортунізмі:

“Я б ніколи не зрадила своїх принципів. Народна партія Пакистану намагається відсунути військових від політики. І той факт, що генерал Мушараф носить уніформу створює невиразність у визначені різниці між цивільною та військовою владою”.

Якщо політична криза поглиблюватиметься, передбачають деякі аналітики, генерал Мушараф може запровадити надзвичайний стан в країні. До цього кроку, як повідомляють, він вже мало не вдався на початку серпня.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG