Спеціальні потреби

Що приховано під політичним плагіатом Партії регіонів?


Від повторення майданів – до дублювання передвиборчих ініціатив. Крадіжка гасел політичних конкурентів стала безперечним ноу-хау Партії регіонів під час цієї виборчої кампанії. Варто було опозиції пообіцяти виплати за народження дитини – регіонали пообіцяли теж, тільки більшу суму. Щойно президентський блок виступив з ідеєю скасувати депутатські пільги та недоторканність – Прем’єр Янукович висунув зустрічну пропозицію: виборчу обіцянку опонентів реалізувати ще до виборів.

Що стоїть за таким політичним плагіатом? Брак власних креативних ідей, – вважає експерт Інституту зовнішньої політики при Міністерстві закордонних справ України Олександр Палій:

“Перехоплення різноманітних гасел з боку Партії регіонів це, швидше, все-таки брак власних ідей, ніж якась обдумана стратегія. Через те, що коли повторюють гасла за якоюсь політичною силою, то волею-неволею прилаштовуються у фарватер цієї політичної сили. І така технологія проходила б за умов, якби Партія регіонів мала інформаційну монополію. Тоді вона б могла видавати ці гасла успішно за власні, і все це розчинялося б в умах електорату. Що ж стосується сьогоднішньої ситуації, то такої монополії на ЗМІ у Партії регіонів немає, і всім зрозуміло, що і питання зниження комунальних тарифів, і питання високих цін, і питання тієї ж депутатської недоторканності піднімалося задовго до Партії регіонів, і не Партією регіонів.

Для електорату більшої частини України це достатньо зрозуміла річ. Можливо, Партія регіонів таким чином намагається втримати власний електорат, але через таке запозичення чи навіть мавпування Партія регіонів не змогла б завоювати інший електорат, крім того, який є у неї на сьогодні”.

З Палієм не згоден інший експерт, керівник Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. На його думку, у Партії регіонів є в запасі ідеї – і російська мова, як друга державна, і антинатівські гасла. Проте, як каже політолог, регіонали свідомо ці теми не піднімають, щоб не завадити розширенню своєї електоральної бази. Адже віддані виборці на Сході і Півдні України у Януковича і так є, і його завдання на цих виборах – покращити результат 2006 року за рахунок центральних областей, а також так званого “електорального болота”, що реагує не стільки на ідеологію, скільки на соціально-економічні обіцянки. Тому стратегію перехоплення Партія регіонів використовує свідомо, – каже Карасьов:

“Вона перехоплює ініціативи Віктора Ющенка і “Нашої України” цілком свідомо. Не тільки для того, щоб зробити собі піар на цих темах, але й щоб обезсмислити, звести до абсурду або дискредитувати ідеї президента і його блоку. Тому що звучить знущально, коли керівник штабу Партії регіонів говорить про те, що ми депутатську зарплату зведемо до середньої. Сьогоднішні зарплати це 1000 гривень. І будуть жити депутати в гуртожитку далеко від станції метро, поближче до людей.

Це надпопулістично і піддає знущанням ідеї президента. А по-друге, Партія регіонів вбиває і другого зайця. Тому що хтось і повірить. Хтось розуміє скасування привілеїв і депутатської недоторканності у такому, надто популістському ключі. Тобто ходити всім пішки в кирзових чоботах і мімікрувати під просту бідну людину. Ось чому Партія регіонів використовує таку подвійну стратегію. З одного боку, акцент на соціально-економічних питаннях, а з другого – перехоплення і висміювання, абсурдизація, зведення до фарсу, до балагану ідей своїх основних конкурентів”.

За словами експерта, ефективною відповіддю президентського блоку було б перевести обговорення в серйозну площину та показати виборцям: позиція Партії регіонів, яка “з’їжджає з теми” та осміює реальну проблему, є безвідповідальною. А з другого боку “Наша Україна - Народна самооборона” має наголошувати на тому, що соціальні ініціативи Партії регіонів є показухою, – радить Карасьов. За його словами, обіцянки регіоналів у соціальній сфері надто фантастичні, щоб бути правдою.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG