Спеціальні потреби

Мегаблок представив законопроект зняття недоторканності


Що означає зняття депутатської недоторканності і як передвиборче гасло буде втілене в життя? Це пояснив сьогодні блок “Наша Україна – Народна самооборона”, представивши свій законопроект.

Депутат буде захищений від політичних переслідувань, але за кримінальний злочин відповідатиме нарівні з рештою громадян України. Така суть зняття депутатської недоторканності – гасла, під яким іде на вибори президентський блок. Законопроект, розроблений “Нашою Україною – Народною самообороною”, представив сьогодні автор, заступник керівника штабу з юридичних питань Микола Оніщук. Як він пояснив, для зрівняння депутатів з усіма смертними доведеться вносити зміни до статті 80 Конституції України:

“Зміст законопроекту зрозумілий і простий. Він полягає у тому, що із статті 80, яка сьогодні складається з трьох частин, слід вилучити першу та третю частини. Це означає, що, по суті, ми ліквідовуємо інститут неможливості притягнення народних депутатів до кримінальної відповідальності. Тим самим лозунг “Закон один для всіх” має бути втілений не тільки як лозунг політичний, але і як правова норма”.

За словами Оніщука, після такої корекції стаття про імунітет складатиметься лише з однієї частини і звучатиме так: “Народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті”. Цим вичерпуватиметься захист народних обранців. У разі ж вчинення злочину чи правопорушення вони, як і всі пересічні громадяни України, будуть доступні для кримінального переслідування.

Як пояснив автор законопроекту, оскільки мова йде про переписування Конституції, то необхідно пройти відповідну процедуру. Спочатку 150 депутатів (це буде НУ-НС спільно з БЮТ) внесуть проект до новообраної Верховної Ради. Відтак має дати добро Конституційний Суд. І лише після цього настане черга для голосування у парламенті: 226 голосів необхідно для попереднього схвалення і 300 голосів на наступній сесії – для остаточного прийняття.

Ініціатива, з якою виступив учора Віктор Янукович, – скасувати недоторканність ще до виборів, – неможлива у правовому сенсі, заявив Микола Оніщук. Крім того, наголосив він, у Партії регіонів нема законопроекту про зняття депутатського імунітету, а саму ідею вони завжди заперечували. Тож ідеться всьго-на-всього про політичний плагіат:

“Партія регіонів, як зараз прийнято говорити, “мавпує”, тобто намагається ідею своїх політичних противників зробити своєю. Я переконаний, що вибори засвідчать, що ця політична технологія не має перспективи і не може бути ефективною і вдалою. Виборці значно мудріші, ніж політики про них думають”.

А тим часом пропозиція скликати Раду, як виглядає, сподобалась спікеру розпущеного парламенту. Олександр Мороз заявив у четвер, що для реалізації ідеї Прем’єра Януковича не обов’язково проводити позачергову сесію. Виступаючи на прес-конференції у Житомирі Мороз порадив:

“Це можна зробити і на черговій сесії, яка має розпочатися 4 вересня”.

Проте як наполягають у президентському Секретаріаті, ні чергова, ні позачергова сесія не можуть приймати жодних рішень, оскільки Верховна Рада 5 скликання не є правоздатною. Про це нагадав, коментуючи заяви Мороза, представник Секретаріату Президента і керівник служби зв’язків з парламентом і Кабміном Ян Берназюк:

“Позиція екс-голови Верховної Ради, згідно з якою у Ради є повноваження, а він є її головою, – хибна”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG