Спеціальні потреби

Юрій Луценко опинився у центрі корупційного скандалу


В Україні розгортається корупційний скандал, в центрі якого опинився лідер блоку “Наша Україна – Народна самооборона” Юрій Луценко. Міністерство внутрішніх справ сьогодні оголосило, що проведе службову перевірку у зв’язку з публікаціями в ЗМІ про буцімто лобіювання колишнім міністром інтересів приватної фірми, де працює його дружина.

Цього разу звинувачення виглядають серйозніше, ніж “роздача іменних пістолетів”, а головне – виходять від “своїх”. Початок скандалу поклало Інтернет-видання “Українська правда”, де днями з’явилися результати журналістського розслідування Сергія Лещенка – того самого, від публікацій якого про сина президента колись постраждав рейтинг Віктора Ющенка.

Як стверджує автор, будучи міністром внутрішніх справ, Луценко скористався службовим становищем у корисливих цілях. А саме – залучив до обслуговування міліції компанію стільникового зв’язку, де фінансовим директором працює його дружина. На доказ журналіст навів документ з внутрішнього обігу МВС.

“Смажений факт” негайно підхопили опоненти “помаранчевих”. Міністерство внутрішніх справ вирішило провести службову перевірку. Про це у вівторок повідомив журналістів заступник міністра Віктор Суслов. Як він заявив, розслідування проводиться за фактом публікації в ЗМІ.

“Раніше ми цього питання не вивчали. З’явилась публікація – почали перевіряти”, – сказав Суслов.

Коментуючи скандал, політологи з “помаранчевого табору” пов’язують його з початком виборчої кампанії. Один із близьких соратників Луценка Олесь Доній припускає, що журналістів використали для дискредитації популярного політика:

“Виникає питання – а хто їм підкидає документ для службового користування. Адже в статті було використано документи, які можна було отримати лише зсередини МВС. Тобто хтось зацікавлений, щоб ці документи потрапили до рук журналістів. І в цьому плані журналістів могли використовувати втемну. Це не обов’язково замовна стаття, їм могли “допомогти”, враховуючи свій інтерес. А те, що період передвиборчої боротьби є дуже багато охочих вдарити по Луценкові – це факт”.

Інший експерт, Сергій Таран вказує на нетиповість ситуації, коли українські правоохоронні органи реагують на публікації в ЗМІ. Він називає справу суто політичною:

“На превеликий жаль, у нас правоохоронні органи реагують на засоби масової інформації, на те, що вони пишуть, лише в тому разі, якщо політичні сили, які контролюють ці силові органи, в цьому зацікавлені. Безліч є прикладів, коли в засобах масової інформації з’являлися набагато сенсаційніші, жорсткіші матеріали про тих чи інших політиків; багато було матеріалів, де називалися корупційні схеми, прізвища, і вся ця інформація залишалася, як правило, поза увагою прокуратури чи правоохоронних органів. І лише тому, що в даному разі Міністерство внутрішніх справ перебуває під впливом соціалістів, а Луценко є лідером іншого виборчого блоку, саме тому взяли до розгляду цю справу.

Тому, безумовно, будь-яка інформація в пресі, яка торкається зловживань з боку чиновників, заслуговує уваги. Але хотілося, щоб це було на регулярній основі, а не під час виборів і не лише в тому разі, якщо в цьому зацікавлені політичні сили. Тому, безумовно, в цьому всьому розслідуванні в МВС є дуже конкретний політичний контекст”.

А тим часом експерти з протилежного табору схильні вважати, що факт корупції – тобто лобіювання Луценком, як посадовою особою, інтересів приватної фірми – таки мав місце. Директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський називає це “дуже вірогідним”. Хоча і Погребинський, якого аж ніяк не назвеш симпатиком “помаранчевих”, бачить у цій історії певний позитив:

“Я думаю, що цим ми відрізняємось від, скажімо, Росії, де дуже важко компрометувати людину, яку підтримує президент, припустімо, на телебаченні, чи в основних засобах інформації. Там це фактично неможливо. А в нас це можливо. Ну що ж, це – певна ознака демократії. Так що я думаю, що варто про це говорити – так точно варто було свого часу Лещенку написати про сина президента, і так далі. Ми привчаємо нашу політичну еліту, що будемо їх цькувати. І я думаю, що це гарна школа”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG