Спеціальні потреби

БЮТ пропонує разом із виборами провести референдум


Слідом за Віктором Ющенком, Олександром Морозом і Петром Симоненком, свій варіант конституційних змін озвучила Юлія Тимошенко. Основна відмінність “Конституції від Юлії” полягатиме у тому, що її писатимуть не політики. Як каже лідерка БЮТ, політики скомпрометували себе всіма редакціями Конституції, щоразу підлаштовуючи основний закон під себе.

“Я хочу, щоб нову Конституцію нарешті написав народ”, – заявила Тимошенко.

Її план доволі заплутаний. Він передбачає два референдуми. Спочатку на всенародний референдум виносять концептуальні засади нової Конституції – в народу питають, яким він хоче бачити владу у своїй країні. Потім, пояснює Тимошенко, юристи сідають і “за завданням народу” пишуть “збалансовану, гарну Конституцію”. А відтак розроблений документ приймають знову на референдумі, всенародно.

У результаті – вірить лідерка опозиції – Україна отримає досконалу Конституцію, яку не зможе зіпсувати жоден політик своїми інтересами і в якій жоден політик, після її всенародного прийняття, не посміє змінити бодай кому. Підготовку до першого референдуму БЮТ починає вже сьогодні:

“Із сьогоднішнього дня ми оголошуємо перший референдум за народною ініціативою”.

На цей перший плебісцит Тимошенко пропонує винести дев’ять запитань. Зокрема, люди дадуть відповідь, яку форму правління вони хочуть мати – президентську чи парламентську, і тим розсудять політиків, які ніяк не дійдуть у цьому питанні згоди:

“Політики між собою ніколи не домовляться, яка мусить бути форма правління у державі – президентська чи парламентська. Тому що завжди будуть тягти простирадло на себе. Я навіть думаю, що якщо Янукович ці вибори програє, він буде вже не за парламентську форму правління боротись, а за президентську. Наша політична сила підтримає ту форму правління, яку підтримає народ”.

У людей запитають також, чи підтримують вони обрання та відкликання суддів народом, чи хочуть розширення прав місцевого самоврядування, чи виступають за скасування недоторканності усіх вищих керівників держави, народних депутатів та суддів, а також за позбавлення їх усіх пільг.

“Ми здатні провести референдум одночасно з виборами”, – заявила Тимошенко.

Нагадаємо: раніше свої концепції конституційної реформи озвучили Президент України, а також лідери Соціалістичної і Комуністичної партій. Пропозиції Віктора Ющенка стосуються посилення президентських повноважень; пропозиції Олександра Мороза, навпаки, – ще більшого їх звуження. Комуністи виступають за те, щоб взагалі обійтися без посади президента. Що ж до Партії регіонів, то вона наразі не оприлюднила свого бачення конституційних змін.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG