Спеціальні потреби

Україна стурбована рішенням Росії вийти із договору


Призупинення Росією участі в угоді про звичайні озброєння в Європі викликало стурбованість в Україні. Про це заявив на брифінгу заступник голови президентського Секретаріату Олександр Чалий. За його словами, “це створює значні занепокоєння щодо національної безпеки України”. Як повідомив Чалий, найближчим часом українська сторона планує провести консультації з Росією та іншими сторонами угоди, аби знайти рішення, яке гарантувало б національну безпеку України.

Раніше з критикою рішення Російської Федерації вийти з угоди виступив міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк, який назвав це рішення “не найкращим”.

На відміну від дипломатів, українські експерти більш категоричні у своїх оцінках. Як сказав в інтерв’ю “Голосу Америки” директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця, крок Росії є демаршем, що підриває механізм стабільності в Європі:

“Вихід з договору це демарш в бік Сполучених Штатів Америки і європейських країн, особливо країн НАТО. Тому що із закінченням “холодної війни” були встановлені механізми контролю над озброєннями. Філософія цього договору була логічним продовженням Гельсінського процесу розрядки і миру в Європі. І цей договір виник з метою не допустити агресії з жодного боку – ні з боку Радянського Союзу, ні з боку НАТО. І тому були обмежені саме наступальні озброєння, створений паритет між країнами НАТО і Радянського Союзу. Паритет у звичайних озброєннях – наступальних, таких як танки, бойові літаки, гармати, бойові броньові машини – саме це є елементи основної наступальної сили. Якщо Росія виходить з договору, то вона, звичайно, підриває цей механізм стабільності в Європі”.

Як каже Перепелиця, з боку Росії це прояв силової політики – знак, що вона прагне знову домінувати в Європі. А для України, вважає експерт, це має стати ще одним аргументом на користь швидшого приєднання до євроатлантичної системи безпеки:

“І я погоджуюся з тим, що це є додатковий аргумент для того, щоб Україна приєдналась до НАТО. Ми бачимо, що сьогодні ці міжнародні чинники так званої загальноєвропейської безпеки руйнуються”.

Нагадаємо: 14 липня російський Президент Володимир Путін своїм указом призупинив участь Російської Федерації у договорі про звичайні збройні сили в Європі. Про своє занепокоєння таким кроком заявили керівники країн НАТО і Європейського Союзу.

Договір про обмеження звичайних озброєнь у Європі був підписаний 1990-го року в Парижі між країнами НАТО і Організацією Варшавського договору.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG