Спеціальні потреби

Верховна Рада 5-го скликання - урок для політиків?


Верховна Рада 5-го скликання не змогла налагодити ефективної роботи, а парламентські сили не виконали своїх програмних цілей та передвиборчих обіцянок. Про це свідчить дослідження під назвою “Діяльність Верховної Ради України 5-го скликання: уроки для політиків та виклики для виборців”.

Верховна Рада розпущена не тільки в політичному, але й у моральному сенсі. Такого висновку дійшли експерти фундації “Відкрите суспільство”, підбивши підсумки роботи парламенту. “Розпущеним” вони називають його за неробство. Директор фундації Юрій Сиротюк зазначає:

“За час своєї діяльності Верховна Рада 5-го скликання так і не змогла налагодити ефективної роботи в умовах політичної реформи. На жаль, ми мусимо констатувати, що, отримавши додаткові повноваження, Верховна Рада не продемонструвала більшої відповідальності. Своєї ефективної діяльності в парламенті 5-го скликання не продемонстрували ні парламентська коаліція, ні парламентська опозиція.

Ми стверджуємо, що усі парламентські сили мали можливість виконувати свої передвиборчі обіцянки. Представники коаліції мали оптимальні можливості, представники опозиції мали мінімальні можливості, але теж мали. Однак за рік діяльності у парламенті жодна із сил так і не приступили до виконання своїх безпосередніх програмних цілей”.

Найбільшим негативом коаліції експерт називає те, що вона так і не спромоглася прийняти програму власного уряду. Кабінет Януковича не виступив з жодною стратегічною ініціативою, хоч мав найкомфортніший за всі часи незалежності парламент, готовий підтримати будь-які радикальні реформи. Натомість коаліція була поглинута дрібними тактичними цілями – переділом повноважень, власності та фінансових ресурсів.

Так само опозиція, замість опонувати урядові, висуваючи власні стратегічні ініціативи, займалася дрібним шкідництвом – зривала сесії та захоплювала щитову.

І це попри те – нагадує експерт – що напередодні парламентських виборів усі основні політичні гравці заявляли про буцімто наявність у них пакету радикальних реформ, необхідних для країни.

Фундація “Відкрите суспільство” представила також рейтинги парламентської активності народних депутатів, вирахувавши їх за частотою відвідин парламентської зали, кількістю виступів з трибуни і з місця та числом законодавчих ініціатив. Як з’ясували експерти, ці рейтинги далеко не завжди відповідають місцю депутата у виборчому списку партії. Наприклад, перший номер регіоналів Віктор Янукович посідає 149 місце за кількістю виступів та законодавчих ініціатив, п’ятий номер В’ячеслав Богуслаєв є 156 у рейтингу парламентської активності регіоналів, а сьомий номер Ринат Ахметов – посідає лише 172 місце.

Ці рейтинги експерти “Відкритого суспільства” передали партіям з пропозицією будувати на їх основі наступні виборчі списки.

Юрій Сиротюк каже: “Ми вважаємо, що це кращий варіант, аніж валіза з доларами за місце депутата у списку. Бо жодна політична сила не пояснює логіки формування своїх політичних списків”.

XS
SM
MD
LG